Hlavní navigace

Týdenní resumé z kapitálového trhu: Ropa nad 139 USD, Unipetrol +3,3%, Orco -9,4%, Nokia -8%

Akciový trh prošel uplynulý týden mírnou korekcí. Index akciového trhu RM SYSTÉM poklesl o téměř 2,5% a týden uzavřel na 2 914 bodech.

Sdílet

Světové dění, ropa nad 139 USD

Nervozitu na akciovém trhu vyvolaly obavy o finanční zdraví velké americké investiční banky Lehman Brothers. Všichni mají ještě dobře v paměti, co způsobil kolaps jiné americké banky Bear Stearns. Závěr týdne byl pro české akcie silně volatilní, když úvodní růst napříč trhem vystřídal propad po oznámení horších než očekávaných zpráv týkajících se americké nezaměstnanosti a opětovný růst ceny ropy způsobený oslabujícím dolarem. Ropa v pátek navečer překonala další rekordy a dotkla se hodnot 139,15 USD za barel.

Růst akcií Unipetrolu

Růst zaznamenaly pouze akcie Unipetrolu, které na trhu RM-SYSTÉM posilují během týdne o 3,3% na 277 Kč. Titulu pomáhají spekulace před konáním valné hromady, která bude 26. června.

Unipetrol je společností, která posledních několik let prochází restrukturalizací a nevyplácí dividendy. Takto se na jejich účtech nahromadilo 114 Kč na akcii nerozděleného zisku z minulých let. Vzhledem k finanční neefektivnosti se zvyšuje pravděpodobnost, že společnost v letošním roce vyplatí dividendu, realizuje investici nebo zahájí zpětný odkup akcií. Ze zmiňovaných variant se nejpravděpodobněji jeví právě zpětný odkup akcií. Podobný proces zahájil v loňském roce například ČEZ. Negativním faktorem je opětovné zvýšení ceny ropy, která v pátek vystoupila nad 138 USD za barel. Vysoké ceny ropy zvyšují vstupní náklady této petrochemické společnosti a snižují tím ziskové marže. Právě vysoké ceny ropy byly jedním z vlivů, které v prvním kvartále letošního roku stály za horšími hospodářským výsledky Unipetrolu.

Propad Orco

Nejvíce během týdne oslabily akcie Orco. Tento developerský titul propadl v souladu s negativním tržním sentimentem k realitním společnostem. Orco týden uzavřelo na hodnotě 1 155 Kč. V červnu loňského roku se kurz akcie pohyboval nad hranicí 3 500 Kč a během dvanácti měsíců odepsal téměř 70% ze své hodnoty.

Akcie propadly po vypuknutí americké kreditní a hypoteční krize, jejíž prapůvod můžeme dohledat právě v problémech realitního sektoru. Akcie Orco oslabují silněji po oznámení horších kvartálních výsledků hospodaření.

Propad akcií Nokia

Během týdne silně poklesl rovněž kurz akcií Nokia, obchodované v českých korunách na akciovém trhu RM-SYSTÉM. Akciím nenahrává zhoršený výhled na vývoj trhu mobilních telefonů, který vydala sama společnost a rovněž neklidná situace na globálním kapitálovém trhu. Páteční pokles na úroveň 427 Kč vyvolal zvýšenou poptávku investorů. V letošním roce společnost vyplatila dividendu 0,53 EUR (13 Kč) při aktuálním poměru kurzu k zisku na akcii (P/E) menším než 9. Více o akciích Nokia naleznete v Infolistu RM SYSTÉM na stránce : http://www.rmsystem.cz/…tNokia06.PDF

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).