Hlavní navigace

RM-SYSTÉM: ArcelorMittal Ostrava během týdne posiluje o 16%, a jak dopadly dva bankovní tituly.

Vysokou volatilitu vykazuje v posledním období český akciový trh RM-SYSTÉM. V průběhu týdne české akcie kopírovaly situaci v zahraničí. Problémy realitního sektoru v USA doléhají zprostředkovaně téměř do všech oblastí finančního světa. Jako vždy však existují výjimky, které se korekci vyhýbají. Z titulů obchodovaných na RM-SYSTÉMu jsou to zejména akcie ocelářských podniků.

Sdílet

Jedním z nich jsou akcie společnosti ArcelorMittal Ostrava. Bývalý Mittal Steel Ostrava, dělal svým majitelům velkou radost, když opět posunul historické rekordy o něco výše. Během posledního týdne si připsaly tyto ostravské ocelárny, které se před pěti lety pohybovaly na pokraji krachu, zhodnocení 16%.

Dynamický růst jsme mohli zaznamenat především v průběhu pátku, kde hranice 6 344 Kč nebyla překročena jen díky přípustnému cenovému pásmu trhu. Připomeňme, že před pěti lety byly tyto akcie obchodované i za 25 Kč.

Když se podíváme na hospodářské výsledky podniku, tak konsolidovaný zisk 9,9 mld. Kč dává čistý zisk na akcii 799 Kč. I při současném rekordnímu kurzu pak činí ukazatel P/E neuvěřitelných 7,9. P/E je ukazatel ziskovosti a vypočte se jako poměr ceny a zisku na jednu akcii. Liší se odvětví od odvětví, ale dá se říct že platí jednoduché pravidlo. Čím nižší, tím lepší. Pro porovnání P/E ČEZu se pohybuje kolem 23, lépe z pohledu tohoto ukazatele vychází Komerční banka s P/E 15,6. U Mittalu ale nesmíme zapomenout na fakt, že bohužel pro akcionáře dlouhodobě nevyplácí žádnou dividendu. Aspoň v minulých letech to bylo pravidlem.

Páteční dopoledne oživila zpráva, ve které Komerční banka reportovala konsolidované výsledky hospodaření za první polovinu roku 2007. Na všech úrovních byly výsledky mírně lepší než očekávání trhu.

Čistý zisk společnosti činil 5,28 mld. Kč, což je o 10% více než ve stejném období v loňském roce. To vše při celkových provozních výnosech 14,4 mld. Kč. Kurz akcie v pátek na tuto zprávu reagoval růstem o 1,07% na 3 994 Kč.

V uplynulém týdnu oznámila výsledky hospodaření rovněž Česká spořitelna. Za první pololetí vytvořila konsolidovaný zisk 5,23 mld. Kč, což je o 7% lepší výsledek než v loňském roce. Porovnáme-li si oba bankovní tituly opět z pohledu ukazatele ziskovosti, pak k 30. červnu 2007 byl P/E ČS 12,9 a KB výše zmíněných 15,6.

Nutno dodat, že akcie České spořitelny nejsou zdaleka tak obchodované, jako titul Komerční banky díky vysokému podílu majoritního vlastníka ve společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).