Celkově se v historii soutěže Zlatá koruna může stavební spořitelna Wüstenrot pochlubit ziskem pěti cen. Program REVIT plus ocenila Finanční akademie již při jeho první nominaci v loňském roce bronzovou korunou. Letošní zisk Zlaté koruny ukazuje nejen na pevné postavení tohoto produktu na našem trhu, ale i na skutečnost, jakou váhu přikládají odborníci kvalitním produktům, které pomáhají řešit bezodkladnou obnovu a revitalizaci bytového fondu. Wüstenrot patří v rámci celého bankovního sektoru mezi tři největší poskytovatele úvěrů na tyto účely, a výrazně tak přispívá k modernizaci bytových domů.
REVIT plus je určen na financování oprav, rekonstrukcí a modernizací bytových domů a to především domů panelových. Spořitelna Wüstenrot byla první v České republice, kdo tento druh úvěrového programu zařadil do své nabídky. Do současnosti jej využilo již téměř 1 400 bytových družstev a společenství vlastníků bytových jednotek. Celková výše úvěrů na opravu bytových domů u stavební spořitelny Wüstenrot k dnešnímu datu překročila 4,5 miliardy korun, přičemž objem schválených úvěrů v minulém roce činil více než 2,8 miliardy. Od samého počátku podpory revitalizace bytového fondu ze strany státu spolupracuje stavební spořitelna Wüstenrot se Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB) a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB), jejichž prostřednictvím se finanční podpora realizuje. V rámci programu Panel poskytuje stát účelovou podporu – státní dotaci úroků z úvěrů a státní záruku za úvěr poskytnutý bankou. Úroková dotace představuje v současné době snížení úroků z úvěrů až o 4 procentní body.
Dotace SFRB na opravu panelových domů se vztahuje na úvěr (nebo jeho část) do částky 5 500 Kč na 1 m2 podlahové plochy bytu. Výše úroku překlenovacího úvěru REVIT od stavební spořitelny Wüstenrot se pohybuje od 4,5 % ročně, a v případě uplatnění dotace z programu Panel se tedy snižuje až na 0,5 %.
Podle Heleny Duškové, tiskové mluvčí stavební spořitelny Wüstenrot, se obyvatelé rekonstruovaných domů v případě čerpání úvěru nemusejí obávat neúnosného zvýšení finančních nákladů. “Úvěr se splácí z fondu oprav, do kterého již členové bytového družstva nebo vlastníci bytových jednotek přispívají. Může samozřejmě dojít k mírnému navýšení tohoto příspěvku, ale jedná se o změny v řádech stokorun. Splácení úvěru REVIT tedy nemá žádný nepříznivý dopad na rozpočet domácností.“
Jako příklad lze uvést rekonstrukci panelového domu postaveného v roce 1975, tedy v době boomu výstavby panelových sídlišť, jejichž životnost byla plánována na 30 – 40 let. V domě je 144 bytových jednotek a do modernizace byly zahrnuty nové lodžie, střecha, zateplení, výměna oken, termoregulace a rozvod plynu. Náklady rekonstrukce činily 18,5 milionu Kč a stavební spořitelna poskytla družstvu úvěr REVIT ve výši 15 650 000 Kč. Využitím státní podpory ušetří bytové družstvo při splácení úvěru cca 5,4 mil. Kč. Tuto částku obdrží od státu jako dotaci.