Hlavní navigace

Retrospektivní výstava díla Josefa Čapka

[Tisková zpráva] Ve Východočeské galerii dnes začíná restrospektivní výstava díla Josefa Čapka, která se do Pardubic přesunula z Pražského hradu.

Sdílet

Její návštěvníci mají až do konce května výjimečnou  možnost shlédnout velkou část díla jednoho z velikánů českého umění minulého století. V prostorách Domu U Jonáše a pardubického zámku je k vidění přes 200 olejomaleb, více než 500 kreseb či ilustrací a na 240 dalších exponátů ze soukromých i státních sbírek z celé ČR a okolních zemí. Partnerem výstavy je pojišťovna Generali, která ji zároveň pojistila. Celková hodnota vystavovaných děl je odhadována na 650 milionů korun.

Včerejší vernisáže výstavy, konající se pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka a kterou zahájila její kurátorka PhDr. Pavla Pečinková, CSc., se osobně zúčastnil i zeť Josefa Čapka. Pan Jaroslav Dostál na úvod okomentoval některé unikáty, které nebyly na předcházející výstavě na Pražském hradě k vidění a veřejnosti se v Pardubicích představí vůbec poprvé.

Východočeská galerie v Pardubicích, která byla jejím iniciátorem a spolupořadatelem, představuje v těchto dnech Čapkovo dílo ve vlastních prostorách. Repríza výstavy vychází ze stejné koncepce jako pražská expozice. Jedná se o reprezentativní výběr ze všech období uměleckého vývoje Josefa Čapka, mapuje všechny oblasti jeho výtvarného odkazu i propojení na literární dílo. Zahrnuje nejen známé oleje z veřejných sbírek, ale také řadu dosud neznámých a dlouhou dobu nevystavovaných prací ze sbírek soukromých.

I když bratři Čapkové vstupovali na českou kulturní scénu společně, Josef se na rozdíl od svého bratra odpovídajícího uznání nedožil. Až v šedesátých letech minulého století začal být postupně objevován jako jeden z nejosobitějších umělců české moderní kultury. Díky svému mnohostrannému talentu zasáhl originálním způsobem do řady tvůrčích odvětví. Psal povídky, novely, dramata či moderní pohádky pro děti. Byl i významným žurnalistou a výtvarným kritikem, ale především malířem, který se výrazně uplatnil i v oblasti grafiky, ilustrace, karikatury, typografie a scénografie.

Po první části výstavy, která proběhla na Pražském hradě, je pojišťovna Generali hrdým partnerem i její druhé části, která se koná v těchto dnech v Pardubicích. Kromě nezvykle rozsáhlého pojištění vystavených děl Josefa Čapka se díky svým obchodním partnerům výrazně podílela na jejich přepravě z Jízdárny Pražského hradu do výstavních prostor Východočeské galerie v Pardubicích.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).