Hlavní navigace

Rekordní úspěch České pojišťovny v oblasti odhalování pojistných podvodů

[Tisková zpráva] Během prvních tří čtvrtletí letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za více než 261 milionů korun. Překonali tak rekord loňského roku, kdy ve srovnatelném období na pojistných plněních zachránili 253 milionů korun. Současný výsledek je jen o 17 milionů korun nižší než objem odhalených podvodů za celý rok 2010. Na konci roku 2011 tak ČP očekává dosažení historicky rekordního výkonu přes 300 milionů korun, což by znamenalo nárůst úspěšnosti o více než 25 % oproti roku 2009.

Sdílet

I v prvních třech čtvrtletích letošního roku patřily mezi nejproblematičtější území hlavní město Praha a dále již tradičně také kraje Středočeský a Jihočeský. Nejmenší snaha o podvody se naopak podle šetření České pojišťovny vyskytuje dlouhodobě ve Zlínském kraji, přestože i zde došlo k poměrně výraznému nárůstu. Oproti roku 2010 si nejvíce pohoršil kraj Královéhradecký. Ten je aktuálně na nelichotivé stříbrné pozici, přičemž loni zaujímal až desátou příčku. Naopak nejvíce se zlepšil kraj Ústecký, který letos najdeme na předposledním, třináctém místě. 

Česká pojišťovna je v oblasti odhalování pojistných podvodů dlouhodobě nejúspěšnější na českém trhu. „Letošní rok je opravdu rekordní, na jeho konci očekávám překročení hranice 300 milionů korun zachráněných hodnot. Vzhledem k výsledkům trhu posledních dvou let by to znamenalo více než polovinu všech pojistných podvodů odhalených v ČR,“ říká Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí ČP a dodává: „Pojistné podvody se nám daří odhalovat stále efektivněji, a to díky dlouhodobé systematické práci i pravidelným investicím do zkvalitnění týmu a technického vybavení. I letos přitom platí, že se drtivá většina podvodů týká majetkového pojištění, přičemž převažují události z pojištění motorových vozidel.“

Změna identifikátorů vozu Mercedes

V únoru 2008 si klient u ČP sjednal havarijní pojištění na automobil Mercedes-Benz. V září téhož roku pak ohlásil jeho odcizení, ke kterému mělo dojít na území Polska. Česká pojišťovna sice dotyčnému vyplatila pojistné plnění ve výši 400 tisíc korun, pojistnou událost s přívlastkem podezřelá však začali vyšetřovat její detektivové a následně i Policie ČR. Šetřením bylo zjištěno, že ke krádeži auta nikdy nedošlo. Klient totiž provedl úpravu jeho identifikátorů a použil jiné – z vozidla, které bylo likvidováno jako totálně havarované jiným pojistitelem. Údajně odcizený Mercedes byl nakonec policií zajištěn v Německu a vykutálený motorista je od července 2011 stíhán pro trestný čin podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Fingovaná dopravní nehoda

Dle protokolu o nehodě v silničním provozu měl řidič havarijně pojištěného vozidla VW Tiguan jet po místní komunikaci a po projetí mírné levotočivé zatáčky dostat s vozidlem na mokré vozovce smyk a následně vyjet vpravo mimo silnici. Zde měl poté narazit pravým bokem do protisvahu a vozidlo převrátit na střechu.

Na základě podnětu a následné spolupráce s Policií ČR bylo přistoupeno k zajištění veškeré potřebné dokumentace nutné k posouzení technické přijatelnosti předmětné dopravní nehody. Tato dokumentace byla posléze předána soudnímu znalci, který ve svém znaleckém posudku zkonstatoval technickou nepřijatelnost, kterou potvrdil i systém Virtual Crash. Na řidiče Tiguanu bylo následně podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání pojistného podvodu.

Právě program Virtual Crash je výrazným pomocníkem při odhalování podvodů týkajících se motorových vozidel. Schází se v něm velké množství vlastních dat o nehodě, jež jsou zkombinována se speciálním softwarem. Výsledkem je přesná analýza průběhu dopravní nehody. Na základě šetření podle metody Virtual Crash se vysoké procento účastníků sporných případů přiznalo, že k havárii buď v daném místě a okamžiku vůbec nedošlo nebo se havárie stala jinak, než pojišťovně popisovali. Naopak jiné nehody, které na první pohled vypadaly velice nevěrohodně, dokázal program „rozklíčovat“ a potvrdit výpověď účastníků.

Požár zemědělského objektu

Klient nahlásil České pojišťovně škodu vzniklou požárem zemědělského objektu ve východních Čechách. Pojištěný objekt byl zakoupen v prosinci 2010 za 400 tisíc Kč a hned nato byl v lednu 2011 pojištěn na pojistnou částku 30 milionů korun. S ohledem na skutečnost, že se v tomto regionu v posledním roce vyskytlo několik škod velkého rozsahu na účelově pojišťovaných nemovitostech, bylo i v tomto případě přistoupeno k provedení šetření. V jeho průběhu vyšly najevo informace o skutečném technickém stavu nemovitosti v době sjednání pojistné smlouvy. Detektivové zjistili, že objekt byl ve značně zdevastovaném stavu a že pojištěný při sepsání smlouvy uvedl pojistitele záměrně v omyl ve snaze získat několikanásobně vyšší pojistné plnění. To bylo nakonec vypočteno na částku 100 tisíc korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).