Odpověď na to, co bylo příčinou růstu nebo poklesu kursu akcie je vždy spekulativní.
- V případě společnosti Vítkovice a.s. se jednalo o promítnutí odpisů části pohledávek (2,5 mld. Kč) vůči mateřské společnosti Vítkovice Holding do mimořádného hospodářského výsledku za rok 2004 a převzetí Vítkovice Steel ruskou společností Evraz Holding. Emise vstoupila na „Volný trh RM S“ 1.8.2005 při ceně 55 Kč za akcii a na konci roku se aukční cena pohybovala v pásmu kolem 275 Kč, maximální cena v daném období byla 319 Kč, což znamená možné zhodnocení investice o 480%.
- U společnosti ČEZ za vysokým zhodnocením kursu akcie stojí silná kapitálová základna a velké zisky, které v současné době společnost tvoří (16 mld. Kč),, tyto zisky se pak snaží reinvestovat v podobě zahraničních akvizic, převážně ve střední a jihovýchodní Evropě. Tato firemní politika nahrává kapitalizačním ziskům z akcií, ale snižuje možnou dividendu. ČEZ rok 2005 začal obchodování na 341 Kč a poslední obchodní den v roce se obchodovaly za 733 Kč.
- Unipetrol zažil letos rok plný změn, nejmarkantnější je změna majoritního vlastníka a spekulace kolem převzetí Unipetrolu polskou společnosti PKN Orlen. Soudní kolotoč bude zřejmě pokračovat i v příštím roce, přesto Unipetrol patří k nejvíce ziskovým akciím na českém trhu, když během roku posílil z lednových hodnot kolem 90 Kč na 233 Kč na konci prosince 2005.
- Opačným směrem se vydal kurs akcie společnosti PARAMO, jež patří do skupiny Unipetrol. Pod vlivem informací o vstupu PKN Orlen do Unipetrolu se kurs vyšplhal během měsíce z 1180 Kč na začátku ledna až k únorovým 1700 Kč. Ztráty zapříčiněné spekulacemi o budoucnosti PARAMA a hrozící soudní spory srazily kurs akcie dolů. Rok titul uzavíral na aukční ceně 943 Kč.
- Dalším růstovým titulem byly Třinecké železárny, kterým pomáhá celková investorská obliba sektoru ve kterém společnost působí, vysoký zisk, který skupina tvoří, pokračující restrukturalizace a investice do obnovy technologií (1,4 mld.Kč do obnovy konvertorů v letošním roce). V září Evropská komise schválila Třineckým železárnám žádost na převzetí distributorské společnosti VVT, ta je součástí hutní firmy Shiran Group. 1.8.2005 vstupovaly akcie na „Volný trh RM S“ za 660 Kč a rok uzavíraly na ceně 1980 Kč za akcii.
- Na obchodních místech RM S se v letošním roce zákazníci nejvíce potkávali při odkupu akcií Českého Telecomu. Kupcem byla španělská společnost Telefónica, která pří vstupu do ČT vyhlásila povinnou nabídku převzetí a zvýšila tak svůj podíl v ČT na necelých 70%, po ukončení odkupu se letargie kolem ceny 456 Kč změnila v mírný růst, způsobený postojem Telefónici, která nadále nechala akcie ČT volně obchodovatelné. Z lednových 372 Kč posílily akcie až k prosincovým 530 Kč.
Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s