Hlavní navigace

Reálná mzda roste nejrychleji za poslední dva roky pouze díky propouštění

Česká reálná mzda rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za poslední dva roky (4,7 %). Výsledek je ale zkreslen dvěma mimořádnými skutečnostmi.

Sdílet

Za prvé: skoro nulová inflace mimořádně snižuje rozdíl mezi nominální a reálnou mzdou – růst nominální mzdy (4,8 %) přitom rozhodně není nijak oslnivý. Za druhé: i nominální mzda rostla především díky propouštění pracovníků s nižšími mzdami, což uměle posouvá průměrnou mzdu směrem výše. Rychlý růst mezd tak nelze brát jako povzbudivou zprávu. Českému trhu práce nadále dominují negativní trendy a tvrdý souboj nezaměstnaných o volná pracovní místa.

Počet nezaměstnaných v Česku letí raketově vzhůru. Od začátku krize počet uchazečů o práci narostl o více než 70 %. Rychlost propouštění je taková, že i ve světovém měřítku stěží snese srovnání. V epicentru krize v USA se sice počet nezaměstnaných více než zdvojnásobil. Propouštění ve většině evropských zemí bylo ale o poznání mírnější. V sousedním Polsku počet nezaměstnaných narostl o 40 % a u sousedů v Německu pouze o nepatrných 7 %. Pomaleji se propouštělo i v Maďarsku a prudkost vyhazovů snese v našem okolí srovnání pouze se Slovenskem.

I když se česká ekonomika odráží ode dna, situace na trhu práce se nebude rychle zlepšovat. Růst bude příliš pomalý na to, aby zvrátil negativní trendy a začal rychle vytvářet nová místa. Počítám s růstem nezaměstnanosti do poloviny roku 2010 (na úroveň 10 %). Tlaky na růst mezd v soukromém sektoru tak budou velice nízké. Současně úsporný Janotův balíček počítá se snižováním mezd ve státním sektoru. V příštím roce se proto můžeme dočkat spíše poklesu reálných mezd v řádu 1–2 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).