Hlavní navigace

Raketový růst bývalých CS Fondů a obrat u Unipetrolu (?)

[Tisková zpráva] Při pohledu na vývoj hodnoty indexu PK 30 v právě skončeném týdnu by se chtělo říct, že se na trhu českých akcií vlastně ani tak moc nedělo. Po více než dvouprocentním růstu s předcházejícího pátku, přišla hned v pondělí zhruba procentní korekce zpět k hranici 1 570 bodů, kde pak index bez větších pohybů vydržel až do pátku. Závěrečná hodnota 1 577,32 bodů představuje v týdenním srovnání ztrátu ve výši 0,44 %.

Sdílet

Ani tentokrát však nebyla o zajímavé dění nouze. Výrok soudu, který České republice uložil povinnost zaplatit bývalým CS Fondům na náhradu škody částku 1, 114 miliardy Kč s příslušenstvím, doslova katapultoval vzhůru kursy podílových listů dvou z těchto fondů, obchodovaných nyní na trhu RM-S pod názvem AKRO OPF ENERGETIKY a AKRO OPF KAPITÁLOVÝCH VÝNOSŮ. Ty od pondělka do pátku přidaly téměř 60 procent na shodně závěrečných 640 korun.

Zklamaní jistě nebyli ani majitelé akcií Severočeských dolů, které se na své cestě vzhůru dostaly již na dohled dvoutisícové hranice, přesněji na 1 950 Kč. Za týden zpevnily o 11,43 % a od nového roku pak v součtu každá z těchto akcií přinesla již 500 korun. Zhruba osmiprocentnímu propadu se naproti tomu nevyhnuly OKD a Sokolovská uhelná, které v pátek uzavíraly na 730 Kč, resp. 930 Kč.

V posledních týdnech poutal pozornost investorů svým famózním růstem Unipetrol. Ten od 20. ledna postupně vystoupal ze 103 korun za akcii až na pondělních 130,20 Kč. Zde však přišel obrat a Unipetrol do konce týdne již pouze ztrácel. Celkově pak přišel o tři procenta a týden uzavíral na 121,90 Kč. Přes páteční mírnou korekci si naopak tři procenta připsaly akcie Philip Morris ČR, které se ve čtvrtek dokonce poprvé od dubna roku 2004 podívaly nad hranici 19 000 korun. Poslední obchod s nimi byl v pátek uzavřen za 18 959,30 Kč Kč.

Aleš Mátl
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).