Hlavní navigace

Raiffeisenbank jako první v regionu připravila syntetickou sekuritizaci

Raiffeisenbank a.s. společně s Raiffeisenbank Polska a KfW Mittelstandsbank (KfW) připravila první syntetickou sekuritizaci bankovních úvěrů ve střední a východní Evropě. Transakce umožní bance další expanzi v úvěrové oblasti.

Sdílet

Raiffeisenbank a.s. společně s Raiffeisenbank Polska dokončila tento týden první sekuritizaci bankovního portfolia ve střední a východní Evropě. Poprvé v historii tak dojde k sekuritizaci úvěrů poskytnutých v Polsku a České republice malým a středním firmám. KfW od obou bank ze skupiny Raiffeisen převezme úvěrová rizika. „Cílem celé transakce bylo uvolnění vlastního kapitálu banky na další expanzi v úvěrové oblasti,“ komentoval transakci člen představenstva Raiffeisenbank a.s. Martin Bláha.

Aranžérem se stala Dresdner Kleinwort Wasserstein společně s Raiffeisen Zentralbank a transakce se významně zúčastnil i Evropský investiční fond. Celkový objem sekuritizovaného portfolia je 450 milionů euro, přičemž odhadovaná průměrná splatnost transakce je 7 let. V portfoliu je celkem 1256 úvěrů poskytnutých 943 českým a polským malým a středním firmám.

„Touto transakcí opět potvrzujeme kvalitu našeho úvěrového portfolia ve střední a východní Evropě,“ uvedl generální ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic. „Operace ukazuje, že máme ve skupině výbornou strukturu rizik, která je přinejmenším srovnatelná, ne-li lepší, než u západoevropských protějšků,“ dodal.

Evropský investiční fond (EIF) je finanční instituce EU v rámci skupiny Evropské investiční banky (EIB) a specializuje se na malé a střední podniky (MSP). EIF poskytuje záruky, investuje do fondů rizikového kapitálu a poskytuje služby finančního inženýrství. Hlavní aktivitou EIF je sekuritizace podložená financováním malých a středních podniků. Dosud se zúčastnil asi 50 transakcí podložených více než 51 mld. eur financování MSP.

KfW Bankengruppe pomocí dlouhodobých úvěrů s nízkým úročením podporuje mimo jiné malé a střední podniky a začínající podnikatele. Úvěrovým institucím dává možnost sekuritizovat kreditní riziko v rámci značně standardizovaného schématu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).