Banka zároveň hledá několik desítek expertů, kteří se na projektu budou podílet. Nový systém bance umožní nabízet zcela nové služby a produkty při zachování všech stávajících. Spuštění nového systému je plánováno na přelom let 2011 a 2012.
Raiffeisenbank již více než rok pracuje na vybudování nového IT systému, do kterého v průběhu tří let investuje více než miliardu korun. V uplynulých týdnech skončila analytická část tohoto projektu a byly podepsány smlouvy s dodavateli. „Teprve zavedením nového systému interně zakončíme integraci Raiffeisenbank a eBanky. Současně se dobře připravíme na další rozvoj banky. Nový systém nám umožní nabízet nové služby a produkty, klienti přitom nepřijdou o žádné služby, na které byli doposud zvyklí. Výrazně zároveň zvýšíme bezpečnost i moderní vzhled našeho internetového bankovnictví i dalších produktů,“ uvedl člen představenstva zodpovědný za informační technologie Martin Kolouch.
Hlavním dodavatelem nového bankovního systému bude indická společnost Infosys se svým produktem Finacle. „Máme za sebou společně s indickými kolegy dlouhou analytickou fázi projektu. Seznámili jsme se s tím, co Finacle umí už v základní verzi a tuto verzi jsme pak dále rozšířili pro naše potřeby. Mj. budeme díky tomuto systému moci nabídnout několik pro český trh zcela nových druhů hypoték, změní se i vzhled a funkčnost našeho internetového bankovnictví. Zároveň jsme dosáhli toho, že Finacle zachová veškeré produkty a služby, na které jsou naši klienti zvyklí doposud,“ vysvětlil Martin Kolouch.
Infosys navrhl a připravil IT řešení pro zhruba 2000 společností na světě. Na konci června zaměstnával téměř 115 tisíc zaměstnanců v 50 zemích. Bankovní produkt Finacle nyní využívá přes 130 bank v 65 zemích světa. „Jsme velmi rádi, že můžeme podpořit transformaci Raiffeisenbank. Toto partnerství opět podtrhuje vedoucí pozici Finacle a jeho význam pro velké banky na celém světě. Těšíme se na úzkou spolupráci, která bance umožní využít Finacle ve prospěch svých klientů,“ uvedl viceprezident společnosti pro Finacle Sanat Rao.
Na projektu, jehož celkové náklady v průběhu tří let přesáhnou miliardu korun, se bude podílet i celá řada dalších domácích i mezinárodních společností, infrastrukturu např. dodá IBM, řešení pro budování vztahů s klienty připravuje CapGemini na technologii Oracle. Vzhledem k velikosti projektu banka rovněž otevře několik desítek nových pozic. „Hledáme manažery jak pro oblast IT, tak i bankovní experty,“ vysvětlil Martin Kolouch.
„V posledním roce jsme skutečně detailně analyzovali, co od nového systému potřebujeme a kdo je pro nás nejvhodnějším dodavatelem,“ dodal Martin Kolouch. Výsledkem analytické části projektu je tak mj. 90.000 stránek projektové dokumentace, více než tisíc zmapovaných procesů a produktů banky a 174 tisíc odpracovaných hodin na projektu.
Ve spolupráci s jednotlivými dodavateli tak nyní dokončuje finální podobu architektury budoucích bankovních systémů a zahajuje testování a školení prvních zaměstnanců. Celý projekt by měl vyvrcholit spuštěním nového systému na přelomu let 2011 a 2012.