Hlavní navigace

První bezvízový let do USA připadá symbolicky na 17. listopad

V den výročí devatenácti let od pádu železné opony odletěli do Spojených států první Češi bez víza. Prvními linkovými bezvízovými lety byly let Českých aerolinií OK 050 do New Yorku a let Delta Air Lines O63 do Atlanty v USA.

Sdílet

Pro české cestující se zrušením víz zjednoduší cestování do Spojených států. V současné době máme z Letiště Praha přímé lety do New Yorku a do Atlanty. Delta Air Lines navíc již anoncovala další letecké spojení s New Yorkem od příštího léta, uvedl vrchní ředitel Pro letecký provoz a řízení majetku Jiří Pos.

České aerolinie do Spojených států v současné době nabízejí celkem 9 týdenních spojů do obou zmíněných destinací – New York a Atlanta, z toho pět týdenních vlastních spojů do New Yorku a čtyři týdenní spoje do Atlanty ve spolupráci se společností Delta, uvedla ředitelka Komunikace a tisková mluvčí ČSA Daniela Hupáková a dodala: Na území USA nabízejí České aerolinie ve spolupráci se společností Delta v době zimního letového řádu spojení do 46 destinací, a to s přestupem v New Yorku či v Atlantě.

V době zrušení vízové povinnosti pro občany České republiky budou moci cestující Českých aerolinií vybírat například z těchto destinací: Washington, Chicago, Detroit, Salt Lake City, Boston či dále Port Angeles, Nashville, Fort Laudeldale, Covington, St. Louis, Phoenix (s přestupem v New Yorku) či například: Los Angeles, Oklahoma City, San Jose, Austin, Miami, San Diego, Dania Beach, Savannah, Seattle, Tampa, Dallas, Portland, Sacramento (s přestupem v Atlantě).

Největší americká letecká společnost Delta ve spolupráci s Českými aeroliniemi nabízí 23 linek na území Evropy a v dohledné době plánuje další tři destinace se sdílenými kódy.

Delta Air Lines vítá nová pravidla pro české občany cestující do Spojených států. S výhodnějšími vstupními předpisy očekáváme více českých pasažérů, kteří zavítají do USA s Delta Air Lines. Již dnes mohou využít našeho stávajícího přímého letu do Atlanty a od příštího roku pak nového přímého letu do New Yorku – JFK. Delta nabízí svým pasažérům snadné spojení s více jak 150 destinacemi v USA, Latinské Americe a Karibiku, řekl Frederic Schenk, obchodní ředitel Delta Air Lines pro Českou republiku.

Program bezvízového styku umožní českým občanům, kteří dosud cestovali do Spojených států s vízy typu B-1/B-2 na krátké turistické či obchodní pobyty, zůstat v USA bez víz až 90 dní. Češi, kteří plánují cestovat do USA kvůli studiu, práci, výměnnému pobytu nebo na studentskou brigádu, budou víza nadále potřebovat. Vlastníci platného turistického víza typu B na něj mohou i nadále vycestovat.

Dnešek je pro Spojené státy i Českou republiku velkým dnem. Zrušení víz bylo možné uskutečnit díky tvrdé práci a společnému úsilí zástupců obou zemí. Čeští občané si toto privilegium zasloužili tím, že v posledních několika letech dodržovali platnost svých víz, uvedl americký velvyslanec v České republice Richard Graber.

Jsem ráda, že jsem mohla cestovat na základě tohoto nového systému. Ušetřila jsem tím spoustu času, peněž a nervů. Jedu do Ameriky poprvé, za poznáním nového kontinentu, nových kultur a hlavně nasát atmosféru New Yorku, těmito slovy zhodnotila nový systém první cestující, která využila ESTU.

Podmínkou pro vstup do USA v rámci ESTA (Electronic System for Travel Authorization) je vlastnictví biometrického pasu, který vydává Česká republika od září roku 2006, a vyplnění internetové autorizace formuláře ESTA. Formulář se dotazuje na osobní údaje, adresu pobytu ve Spojených státech, podrobnosti o cestě a to, zda byl žadateli někdy odepřen vstup do této země. Americké úřady odpovědi zkontrolují a odpovědí do tří dnů.

Spojení do USA v zimním letovém řádu:

New York  – České aerolinie  – 11.00  – pondělí, středa, čtvrtek, pátek, neděle
Atlanta  – Delta Air Lines  – 11.10  – pondělí, středa, čtvrtek, sobota

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).