Hlavní navigace

Prohlášení společnosti Deloitte k zakázkám Ministerstva obrany na Průřezový informační systém a Organizační audit

Praha, 31. října 2006 – Společnost Deloitte považuje za nezbytné vyjádřit se k publicitě, kterou v posledních dnech vyvolaly otázky týkající se připravovaného tendru Ministerstva obrany na Průřezový informační systém (PRIS) a Organizační audit.

Sdílet

Na prvním místě chce společnost Deloitte zdůraznit, že při všech úkonech spojených s těmito dvěma tendry se řídila zákony České republiky a příslušnými etickými normami. Jakékoliv spekulace, naznačující opak, jsou zcela nepodložené a společnost Deloitte si vyhrazuje právo se proti nepravdivým nařčením bránit právní cestou.

Otazníky, které ve vztahu k oběma zakázkám vznikly, zřejmě pocházejí z článku Tomáše Hořejšího v týdeníku EURO, který se však opírá o řadu nepravdivých tvrzení, tím celou záležitost podstatně zkresluje a neoprávněně poškozuje obraz společnosti Deloitte v očích veřejnosti.

Základní nepravdivé údaje v článku jsou následující:

  1. Zcela zavádějící je základní východisko článku, že poradce společnosti LOM má automaticky zvýšené šance na vítězství v následném tendru na Průřezový informační systém. Společnost Deloitte totiž nemůže usilovat o získání obou popsaných zakázek. Součástí obchodních podmínek týkajících se spolupráce se společností LOM, je totiž ustanovení o střetu zájmů, které stanovuje povinnost společnosti Deloitte nepodílet se na realizaci prací, dodávek nebo jiných služeb v rámci projektu PRIS MO, včetně účasti v zadávacím řízení na jakoukoliv část projektu PRIS MO. Navíc, společnost Deloitte o účast v projektu PRIS MO zájem nemá a jasně tuto skutečnost v minulosti deklarovala. V případě, že by se redaktor týdeníku EURO na tuto skutečnost zeptal, byli bychom mu ji ještě před uveřejněním nepravdivých informací sdělili.
  2. Dále bychom rádi upozornili na to, že oba projekty jsou nejen odděleny po formální a procesní stránce, ale i obsahově řeší odlišnou problematiku, Organizační audit není klíčem k řešení, jaké procesy má Průřezový informační systému Ministerstva obrany podporovat. Vymezení veřejné zakázky Organizačního auditu spočívá v provedení analýzy stávajícího organizačního a procesního uspořádání MO ČR a vypracování návrhu na optimalizaci organizační struktury a systému řízení jednotlivých klíčových složek MO. Jakákoliv služba spočívající v podpoře nebo optimalizaci procesů MO ČR informačními systémy nebo Průřezovým informačním systémem Ministerstva obrany není zmíněna ani v zadávací dokumentaci MO ani v nabídkách společnosti Deloitte.

Společnost Deloitte doufá, že výše uvedené skutečnosti budou vzaty v potaz a zároveň oznamuje, že po týdeníku EURO bude žádat zveřejnění odpovědi dle paragrafů 12, 13 a 14 zákona č. 46/2000 Sb.o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).