Hlavní navigace

Prohlášení Giuseppe Roselliho

Praha 18. prosince 2003 – Giuseppe Roselli, předseda představenstva společnosti Union Group, s politováním zaznamenal trestní stíhání zahájené kvůli úvěru, který poskytla Union banka společnosti Triton a kvůli kterému byli tři bývalí manažeři Union banky obviněni z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. V této souvislosti učinil Giuseppe Roselli následující prohlášení:

Sdílet

„O vyšetřování způsobu poskytnutí úvěru společnosti Triton mě dosud nikdo oficiálně neinformoval a nebyl jsem v této souvislosti ani kontaktován, abych podal vysvětlení. Úvěr byl poskytnut na základě řádně podepsané úvěrové smlouvy a byl zajištěn aktivy společnosti. Navíc nechápu, jak mohou být vznášena obvinění, když konkursní správkyně dosud nevyzvala dlužníka, aby úvěr splatil.

Mým zájmem je dohodnout se správkyní konkurzní podstaty splacení poskytnutého úvěru prodejem zajištěných aktiv. Ta byla profesionálně oceněna znalci Vladimírem Zíkou a Jiřím Bendlem na hodnotu 350 miliónů korun, tedy na částku výrazně přesahující objem úvěru. Mimo jiných žádostí jsem již dvakrát nabízel ministru vnitra, že přijedu do ČR, abych podal vysvětlení a abych mohl řídit mé zbylé podnikatelské aktivity v České republice. Po mém únosu, který dosud není uspokojivě vyšetřen, se snad nikdo nediví, že se do ČR nechci vrátit, aniž by mi české orgány zajistily bezpečnost. Tento neúnosný stav způsobuje obrovské škody společnostem, které bych měl řídit, včetně společnosti Union Group. Je zřejmě nepochybné, že řada lidí má i nadále zájem na tom, abych zůstal mimo Českou republiku.

Mediální skandalizace úvěru poskytnutého společnosti Triton dokazuje, že jediným cílem této akce je házet špínu na mě a nepřímo také na Invesmart, který s celou záležitostí nemá nic společného. Pokud by česká policie postupovala v dobré víře, mohla být celá transakce vysvětlena v průběhu několika hodin. Všichni, policií ČR počínaje a konkurzní správkyní konče, vědí, jakým způsobem mě mohou kontaktovat, abychom nalezli řešení prospěšné pro Union banku a její věřitele.

Otázkou však zůstává, proč a pro koho je výhodnější řešit celou záležitost za mé nepřítomnosti. Další otázkou je i to, proč se tento případ vynořil pouhých pár dnů poté, co Paolo Catalfamo svědčil řadu hodin na policii – částečně bohužel zbytečně kvůli ztrátě protokolu policií – o aktivitách některých známých lidí v kauze Union banky.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).