Podepsat můžeš, přečíst musíš - Problémy se splácením

Říká se, že každý by si měl brát jen tolik půjček, kolik jich dokáže splácet. „Půjčit si s vědomím, že nemám na splácení nebo od začátku počítat s tím, že splácet nebudu, je dokonce trestné a můžete se za to dostat i do vězení,” varuje advokátka JUDr. Michaela Kozlová.

Sdílet

Přesto se může stát, že si vezmete půjčku a najednou ji prostě splácet nemůžete. Co s tím? Hlavně se nesnažte problému vyhnout. Smlouvu jste podepsali, peníze jste dostali, a pokud je nemůžete podle smlouvy vracet, tak jediné, co vám může pomoci, je dohoda. Dohoda s tím, kdo vám půjčil. Nestyďte se ještě před podpisem smlouvy zeptat i na to, jak by se postupovalo, kdybyste měli problém se splácením. Tím nesnížíte svoji důvěryhodnost. Naopak ukážete, že si nepůjčujete bezhlavě, což slušná firma ocení.

Solidní firmy se budou vaši situaci snažit řešit. Někdy pomůže snížení splátek, budete splácet delší dobu, ale po menších částkách. V takovém případě se původní smlouva zruší a sepíše nová nebo se k té původní jen udělá dodatek o změně splácení. Ale i tady platí, čtěte a teprve pak podepisujte. Pokud by se nová smlouva od té staré nějak lišila, raději čtěte velmi podrobně. Když je váš problém přechodný, může vám věřitel nabídnout, že po nějakou dobu nebudete splácet. „Tady pozor, vždy platí smlouva a to, co je v ní napsané. Pokud se domlouváte na přerušení splátek, pak dohoda musí být vždy na papíře a musí v ní být výslovně uvedeno, že se splácení přerušuje. Musíte v textu dohody jasně najít to, že v době přerušení splátek nezaplatíte žádné pokuty,” upozorňuje ing. Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů.

Při všech vašich domluvách s věřitelem vždy chtějte, aby to, co se dohodlo, bylo sepsáno a podepsáno. U většiny smluv je totiž výslovně uvedeno, že měnit je lze jen písemně. Proto ústní domluva nestačí. Musíte ji mít napsanou, s podpisem a hlavně v ní musí být přesně uvedeno, že se vztahuje k vám a vaší půjčce. „Mělo by v ní být uvedeno číslo vaší původní smlouvy, její datum a také vaše jméno. I tady platí, čtěte podrobně a nepodepisujte, pokud nerozumíte. To, že dlužíte, neznamená, že jste povinni cokoli podepisovat,” konstatuje ing. Libor Dupal.

Nikdy se nesnažte brát si půjčku na splátky jiné půjčky. Podmínky smluv jsou totiž podobné, takže nic nezachráníte, raději se snažte domluvit. Pokud si půjčíte na splátky, bude pro vás půjčka přibližně dvojnásobně drahá a rychle se můžete dostat do situace, kdy můžete přijít o velkou část svého majetku. A rada poslední: „Kdyby se vám přes všechnu opatrnost stalo, že vám zaplatit nařídí rozhodce anebo soud, udělejte to hned a bez zpoždění. Tady dohoda není možná a nezaplatit znamená nejspíše exekuci, která vás vyjde o hodně dráž,” dodává JUDr. Michaela Kozlová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).