Hlavní navigace

Příručka pro investora

Nový zákon o kolektivní investování a vstup do Evropské unie změnil podmínky kolektivního investování. Komise pro cenné papíry v této souvislosti vydala publikaci určenou především pro drobné investory nazvanou Příručka pro investora.

Sdílet

Jako součást celonárodního vzdělávacího projektu „Rádce investora“ publikuje komise Příručku pro investora, která poskytuje přehled nejvýznamnějších změn v kolektivním investování po změně zákona a vstupu do Evropské unie.

Publikace vymezuje nové typy fondů, které jsou vymezeny jak z hlediska formy (investiční nebo podílový), tak z hlediska investičního zaměření (standardní nebo speciální). Užitečná je tabulka klasifikace fondů, která porovnává riziko, výnosnost a likviditu u jednotlivých typů fondů. Za užitečné lze taktéž považovat objasnění pojmů jako je zjednodušený statut fondu a evropský pas (co je jeho předmětem a co vlastně přinese stávajícím investorům). Zároveň se lze v brožuře i dočíst o základní informaci o zahraničních fondech ze zemí Evropské unie a i mimo ni. Na závěr je přehledně zpracován vývoj v oblasti typů fondů, jaký byl před vstupem do EU a jak ho ovlivnila nová právní úprava.

Brožura bude zveřejněna na webových stránkách komise (www.sec.cz) v sekci Rádce investora a zároveň bude v tištěné podobě dostupná v sídle Komise pro cenné papíry.

Monika Paclíková
tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).