Hlavní navigace

Prestižní studijní program pro studenty VŠE: tvrdá konkurence, ale i perspektiva skvělého uplatnění

Vybraní studenti Vysoké školy ekonomické v Praze mají jedinečnou šanci zúčastnit se mezinárodního programu, který jim umožní studovat zdarma na prestižních univerzitách v Evropě. Z každé země může být členem programu CEMS (Community of European Management Schools) pouze nejlepší ekonomická škola v zemi a Českou republiku zastupuje právě Vysoká škola ekonomická v Praze. Programu se účastní celkem 17 škol.

Sdílet

„Program CEMS je mezinárodně uznávaným magisterským programem, který obsadil v roce 2006 druhé místo v žebříčku evropských magisterských programů, který zveřejňuje deník The Financial Times,“ říká absolvent tohoto programu Matouš Michněvič, který po ukončení studia na fakultě podnikohospodářské VŠE v Praze a programu CEMS začal pracovat ve společnosti KPMG Česká republika v oddělení Řízení rizik a poradenské služby. Od února 2007 pracuje v kanceláři KPMG Netherlands v Amsterdamu.

Cena za srovnatelný magisterský program na jiných zahraničních školách se pohybuje mezi 10 000 – 22 500 euro.

Přihlásit se však může každý, kdo vyhoví náročným požadavkům na přijetí. Vyžaduje se zejména zájem o studium, orientace v mezinárodním podnikatelském prostředí, znalost dvou světových jazyků, komunikační schopnosti, či dobré studijní výsledky. „Výběrové síto je husté a požadavky na přijetí vysoké. Každý rok je přijato pouze 40 studentů VŠE, přičemž počet uchazečů bývá asi trojnásobný,“ dodává Michněvič.

„Stát se studentem programu CEMS ale není pro dobře připraveného studenta nedosažitelné. Všem zájemcům bych doporučil si výběrové řízení alespoň zkusit,“ láká Matouš Michněvič všechny potencionální zájemce.

Školy sdružené v rámci CEMS vytvořily společný studijní program CEMS Master´s Degree in International Management (CEMS MIM). V rámci dvousemestrálního programu studenti absolvují jeden semestr studia na VŠE a jeden na některé z partnerských CEMS škol v zahraničí. Součástí programu jsou akreditované předměty, semináře, podnikatelský projekt, desetitýdenní zahraniční praxe a zkoušky ze dvou cizích jazyků.

Splněním všech podmínek studijního programu získá student ke svému diplomu z VŠE navíc i mezinárodně uznávaný diplom CEMS Master´s Degree in International Management.

***

Zeptali jsme se Matouše Michněviče na jeho konkrétní zkušenosti se studiem v rámci programu CEMS:

Proč jste jako student VŠE přihlásil do programu CEMS? Poté, co jsem strávil léto prací v USA a začal jsem snít o práci v zahraničí, uvědomil jsem si, že pouze titul z české školy nemusí stačit.

Na jaké zahraniční univerzitě jste v rámci programu studoval a kde vidíte největší rozdíly mezi studiem na české a zahraniční univerzitě? Zvolil jsem Copenhagen Business School (CBS) v Dánsku. CBS klade větší důraz na samostudium a domácí přípravu. Přibližně na každé druhé přednášce prezentoval jiný expert své zkušenosti z praxe. Studenti navíc musí čerpat informace z aktuálních článků v odborných časopisech a jiných důvěryhodných zdrojů.

Součástí programu je rovněž práce na business projektu. Co si pod tím máme představit? Většinou se jedná o studie připravované studenty, které věrohodně simulují náplň činnosti poradenských společností jako je i oddělení Řízení rizik a poradenské služby společnosti KPMG Česká republika. Čtyřčlenný studentský tým dostane od firem zadání problému, který musí vyřešit v průběhu jednoho semestru. Z výsledků mohou těžit i samotné firmy.

V čem spatřujete největší přínos programu? V jakých směrech studenty rozvíjí nad standard běžného vysokoškolského studia? Rozšířil jsem si obzory, seznámil s prostředím významných firem, dostal jsem šanci porovnávat se, soupeřit a učit se od těch nejlepších. Program CEMS mi díky své kvalitě a jménu dal možnost usilovat o ty nejžádanější pracovní pozice. Získal jsem také skvělé přátele, se kterými jsem pravidelném kontaktu. Mimochodem všichni pracují ve společnostech zvučných jmen nejen u nás, ale i v zahraničí.

Po dokončení studia na VŠE jste začal svou profesní dráhu ve společnosti KPMG Česká republika. Proč jste si vybral právě ji? Výběr zaměstnavatele byl pro mne poměrně snadný. Před dvěma lety jsem byl vybrán do týmu reprezentujícího VŠE na řešení případových studií v Kanadě, Hong Kongu a také na firemní soutěži KPMG Case Competition. V této soutěži jsme s našim týmem postoupili z regionálního kola a zvítězili i v kole mezinárodním. Díky této soutěži jsem se seznámil s partnery společnosti a také se svými dnešními kolegy. Přátelská atmosféra a možnost uplatnění v poradenství byly hlavní argumenty, proč jsem si vybral KPMG.

V současné době přecházíte v rámci sítě KPMG do kanceláře v Amsterodamu. Myslíte si, že na tom má zásluhu i CEMS? Pro společnost KPMG Česká republika je standardní, že pracovníci splňující určité požadavky mají možnost vycestovat a získávat zkušenosti v zahraničí. Absolvování programu CEMS mne dobře připravilo na vstup do takto významné mezinárodní firmy a otevřelo mi tak možnost vyjet na zahraniční stáž dřív než je obvyklé – již po méně než dvou letech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).