Hlavní navigace

Přes polovinu úvěrů mají lidé ve věku 30 až 44 let

Lidé ve věku 30 až 44 let mají v České republice více než 54 procent z celkového objemu bankovních úvěrů. Půjček však stále častěji využívají i lidé mladší třiceti let. Vyplývá to z posledních statistik Bankovního registru klientských informací, jehož prostřednictvím si české banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů. Od ledna do září letošního roku bylo do Bankovního (BRKI) a Nebankovního (NRKI) registru klientských informací uskutečněno 2,1 milionu dotazů, přičemž banky hledaného klienta našly ve více než 82 procentech případů. Uživatelé z řad leasingových a splátkových společností byli se svými dotazy úspěšní v 55 procentech.

Sdílet

„Pozitivním trendem v zadlužování domácností je, že nejvíce peněz si lidé půjčují na řešení dlouhodobých, nikoliv jednorázových potřeb. Téměř tři čtvrtiny z celkového objemu všech úvěrů evidovaných v BRKI totiž tvoří hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, kterých lidé využívají zejména k financování vlastního bydlení,“ řekl Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která je organizátorem Bankovního (BRKI) a Nebankovního (NRKI) registru klientských informací.

Přestože za polovinou objemu úvěrů stojí lidé ve věku 30 až 44 let, jejich podíl na nově vzniklých úvěrech postupně klesá. Naopak je tomu u lidí mladších třiceti let. Zatímco ti se na celkovém objemu úvěrů podílí 19 procenty, u nově vzniklých úvěrů již jejich podíl činí téměř 29 procent. Nejvíce se na celkovém objemu úvěrů registrovaných v BRKI podílejí hypoteční úvěry, dále pak úvěry ze stavebního spoření a osobní úvěry.

Od počátku roku přibylo do databáze BRKI 1,4 milionu záznamů o úvěrových produktech, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 11,26 milionů. Nejčastějšími typy úvěrových produktů jsou nadále osobní úvěry, jejichž počet vzrostl od ledna do září letošního roku o 16,1 procent na 3,7 miliony, dále kontokorentní úvěry, jejichž počet vzrostl o 7,7 procent na 2,4 miliony, a úvěry ze stavebního spoření, jejichž počet vzrostl o 13,1 procent na 1,3 milionu záznamů.

Celkově banky od ledna do září letošního roku uskutečnily do BRKI 1,8 milionu dotazů, což je o 6,8 procent více než za stejné období loni. Úspěšnost nalezení klienta v registru, tzv. hit-rate, přitom činila v průměru 82,5 procent. O svou úvěrovou historii se zajímalo i stále více občanů. Od počátku roku vyřídilo klientské centrum BRKI 19,6 tisíc žádostí o výpis, což je o 11,5 procent více než ve stejném období roku 2006.

Do NRKI, který sdružuje informace o klientech zejména leasingových a splátkových společností, bylo od počátku letošního roku uskutečněno přes 290 tisíc dotazů. Celkový finanční objem smluv registrovaných v NRKI činil ke konci září 262,1 miliard korun, přičemž celkový počet kontraktů činil 1,48 milionu.

Nejčastějšími typy úvěrů registrovaných v NRKI jsou účelové spotřební úvěry (52 procent), finanční leasing (22 procent) a splátkové kreditní karty (18 procent). Od ledna do září letošního roku vyřídilo klientské centrum NRKI okolo 6 tisíc žádostí o výpis z registru.

Úspěšně pokračuje i projekt vzájemné výměny údajů mezi BRKI a NRKI, který byl zahájen počátkem loňského roku. Ke konci září činil podíl kontraktů určených ke vzájemné výměně v BRKI více než 22 procent a v NRKI 53 procent. Do projektu je nyní zapojeno 9 uživatelů BRKI a všichni aktivní uživatelé NRKI.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).