Hlavní navigace

Přes miliardu korun investic do výzkumu a náročných služeb přilákal během pěti let Plzeńsk

Investice do výzkumu a vývoje nebo do vyspělých služeb v hodnotě převyšující miliardu korun přilákal během posledních pěti let Plzeňský kraj. Nejnovější takovou investici připravila ryze česká společnost Marbes consulting s. r. o., která bude přímo v Plzni vyvíjet specializovaný software potřebný pro správu fungování podniků. „Zaměstnáme na dvě desítky programátorů a investice do založení centra a do jeho provozu dosáhnou jen za první dva roky dvanácti milionů korun,“ říká výkonný ředitel společnosti Marbes consulting s.r.o. Petr Vybíral.

Sdílet

„Plzeňský kraj je mezi společnostmi, které se zabývají výzkumem a vývojem nebo sofistikovanými službami, stále populárnější,“ vysvětluje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „CzechInvest se v Plzeňském kraji podílel na 17 projektech technologických center a center sdílených služeb, tedy investicích do vědy a nebo do náročných služeb.“

Jednotlivé společnosti do těchto center investují 1,142 miliardy korun a práci v nich postupně najde 2415 lidí. „Další projekty i pracovní místa dále vznikají díky navazujícím investicím, a tak bude ve skutečnosti počet takových investic v Plzeňském kraji ještě vyšší,“ upozorňuje Rudyšarová. „V kraji velmi dobře funguje spolupráce Západočeské univerzity s místními podniky. Praxi nebo částečné úvazky často firmy studentům nabízejí už od prvních ročníků a spolupráce se vyvíjí i v oblasti výzkumu a vývoje.“

Oslovovat čerstvé talenty na univerzitě plánuje i Marbes consulting. Společnost v Plzni působí už od svého vzniku v roce 1997. „Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli založit technologické centrum, je vyvinout vlastní produkt – informační systém, který bude pokrývat oblast prodeje zboží a služeb,“ vysvětluje Petr Vybíral. Marbes consulting se v prvních letech své existence zaměřoval především na software určený speciálně pro státní správu, soukromým společnostem se začal věnovat později. „Našim typickým zákazníkem jsou sice magistráty, krajské úřady a obce třetího stupně, ale samozřejmě pracujeme i pro komerční firmy. Technologické centrum nám umožní urychlit vývoj softwaru, který navíc každému klientovi dolaďujeme přesně podle jeho potřeb,“ dodává Vybíral.

„Na založení vývojového centra spolupracujeme s agenturou CzechInvest, konkrétně jsme požádali o zařazení do Rámcového programu pro podporu technologických center a center strategických služeb,“ pokračuje výkonný ředitel společnosti Marbes consulting s. r .o. „Právě tento program je určený pro podporu průmyslového výzkumu a vývoje, designu nebo služeb. Zatím ho využilo 44 českých společností, které tak tvoří nejpočetnější skupinu žadatelů,“ upřesňuje Alexandra Rudyšarová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).