Hlavní navigace

Přes 1000% za 16 měsíců a přes 18% za týden aneb Vítkovice stále vzhůru! Unipetrol vs. pokuta a samozřejmě ČEZ

Dalších pár desetikorun na akcii vydělaly během týdne investorů akcie Vítkovic, a.s. V pátek titul lehce překonal 600 Kč a během dne postupně posiloval až k rekordní hodnotě 646 Kč. Z tohoto pohledu je možné zhodnocení přes 1000% opravdu nevídané. A to není řeč o tom, že před několika lety se ty samé akcie obchodovaly i za 24 Kč. Právě nárůst ceny akcie je důvodem snížení počtu kusů v EasyClicku ze současných 250 ks na 100 ks od pondělí 4. prosince 2006.

Sdílet

Shrneme-li události, které stojí za takto interesantním nárůstem, jedná se především o zakázku na kompletní renovaci elektráren Tušimice a Prunéřov pro společnost ČEZ v celkové výši 15 mld. Kč. Dále projekt logistického centra za 0,5 mld. Kč poblíž Moskvy a v neposlední řadě velká investiční pobídka pro sesterskou společnost Vítkovice Cylinders. Z té by měla profitovat i společnost Vítkovice Heavy Machinery, která již spadá přímo do Skupiny Vítkovice, a.s.

Sečteme-li plánovaný hrubý zisk v osmi nejdůležitějších společnostech Skupiny Vítkovic, a.s., dostáváme se k hodnotě 1,38 mld. Kč. To činí přibližně 104 Kč hrubého zisku na akcii. Tento hospodářský výsledek prezentovala společnost na červnové konferenci RM SYSTÉMu a zdá se, že některé společnosti ve Skupině ho pravděpodobně překročí. Společnost Vítkovice Heavy Machinery již prezentovala překročení plánovaného hrubého zisku o 50 mil. Kč na celkových 850 mil. Kč.

Téměř k 230 Kč se vyšplhala během týdne cena akcií Unipetrolu. Zpráva o udělené pokutě 17,6 mil. EUR pro kralupský Kaučuk srazila kurz akcie až k 222 Kč. Týden titul uzavřel na 226,20 Kč. Pokutu Kaučuku udělila Evropská komise za údajnou kartelovou dohodu na trhu se syntetickým kaučukem. Možná ztráta činí 2,7 Kč na jednu akcii. Je však velmi pravděpodobné, že se Unipetrol proti rozhodnutí EK odvolá. Zajímavé bude sledovat jak se tato skutečnost promítne do chystaného prodeje Kaučuku ze Skupiny Unipetrol.

Až k 948 Kč se v pátek vyšplhala cena akcií ČEZ. Růst ceny elektrické energie od 1.ledna 2007 o 7,9% je sice o trošku nižší než se původně očekávalo, nicméně pro společnost je důležitější zvýšení velkoobchodních cen elektrické energie o 16,9%, které bylo schváleno již dříve. Pozitivně akcie reagovaly také na oznámení vstupu ČEZu do tendru na výstavbu nové elektrárny v Kosovu. Týden česká energetika uzavřela na 944,90 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).