Hlavní navigace

PŘEPRAVA ZVÍŘAT VE VLAKU – SNADNO A LEVNĚ

Doba, kdy byly ve vlacích běžně k vidění hospodyně s husou na klíně je ta tam, čas od času je ale potřeba i dnes přepravit domácího mazlíčka třeba ke zvěrolékaři nebo k příbuzným. České dráhy umožňují přepravu drobného zvířectva ve zcela uzavřené schráně s nepropustným dnem, bez ní může jet s majitelem pouze pes.

Sdílet

„Nejlepší přítel člověka má ve vlacích trochu výhodu. Smí cestovat spolu se svým majitelem, i když na vodítku a s náhubkem,“ upřesňuje Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD. “Vodící a asistenční psi zdravotně postižených cestujících mohou navíc i do restauračního vozu, vozu vyhrazeného pro cestující s dětmi do 10 let a za určitých podmínek i do lůžkových a lehátkových vozů. Plně respektujeme, že se bez nich majitel neobejde a nemůže se stát, že bychom jejich přepravu neumožnili.“

Dříve se za psa platilo ve vlaku stejně jako za dítě, od letošního roku ale České dráhy přepravu psů výrazně zlevnily a další změny chystají na prosinec. V současné době zaplatí majitel za svého psa nejvíce 60 korun. Nezáleží přitom na kategorii spoje ani vozové třídě, kterou cestuje.

Cena přepravy psa ve vlacích ČD bez schrány
Jeden směr  – do 160 km se cena odvíjí od délky ujetého úseku, nad 160 km jednotná cena 60 Kč
Oba směry – do 80 km se cena odvíjí od délky ujetého úseku, nad 80 km jednotná cena 60 Kč

Pro pravidelné cestování vydávají ČD i psí traťové jízdenky. Například obousměrná měsíční traťová jízdenka pro úsek 20 km vyjde na 270 Kč, týdenní potom na 81 Kč.

Ostatní domácí mazlíčci, včetně koček, holubů nebo hadů, musí být v uzavřené přepravce s pevným dnem a nesmí ohrožovat ani obtěžovat ostatní cestující. Na rozdíl od psů na vodítku za ně majitel neplatí pokud je schránka menší než 90×60×40 cm. Pro větší schránky platí stejná pravidla jako u jiných spoluzavazadel, tedy 26 Kč za vlak nebo 50 Kč za celý den bez ohledu na počet přestupů.

Základní podmínkou pro přepravu drobných zvířat ve vlacích osobní přepravy ale je, aby byla celou cestu pod dozorem svého majitele. Bez doprovodu lze přepravovat živá zvířata pouze jako zásilky ČD-Kurýr.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).