Hlavní navigace

Premiér podporuje principy konkursu z autorské dílny ČBA

Praha (6. dubna 2004) Na nutnosti další kultivace podnikatelského prostředí v České republice se na dnešní schůzce shodli předseda vlády Vladimír Špidla se zástupci České bankovní asociace, reprezentované generálními řediteli tří největších bank, ČSOB, KB a ČS. Vedle efektivního fungování obchodního rejstříku, k němuž směřuje ve Sněmovně právě projednávaná poslanecká iniciativa, považují obě strany za nutné změnit principy stávajícího zákona o konkursu a vyrovnání.

Sdílet

Problematika úpadkového práva je předmětem trvající kritiky ze strany mnoha domácích a mezinárodních institucí. Bankovní asociace po diskusi s dalšími významnými profesními svazy přichází s návrhem nových principů, na nichž by byl vystavěn Zákon o konkursu a vyrovnání. Jeho základním smyslem je přenést pravomoci ze soudů a konkursních správců na věřitelský výbor. Věřitelé by rozhodovali o zpeněžování majetku a řídili by tento proces jen za dohledu konkursního soudu. Právě věřitelé by tak měli podle nově navrhovaných principů likvidátora jmenovat a odvolávat. Likvidace majetku úpadce by tak přímočaře sloužila výhradně k uspokojení věřitelů.

Potěšila nás premiérova jednoznačná podpora novým principům úpadkového zákona, s nimiž přicházíme. Vtělili jsme do nich představy významných profesních svazů a sdružení, včetně bank. Přímý přístup věřitelů k majetkům úpadce pod dohledem soudu a nikoliv diktát konkurzního správce je to, co potřebuje zejména segment malých a středních podniků, domnívá se předseda České bankovní asociace a generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. Rychlé uvolnění zdrojů v případě podnikatelského neúspěchu a jejich přesměrování do nových projektů povzbudí aktivitu právě v segmentu malých a středních podniků, aktivitu středního stavu. Podle Kavánka jsou nově formulované principy úpadkového zákona proti atmosféře umrtvení, kterou dnes konkursy přinášejí.

Shoda mezi premiérem a šéfy bank panovala také v otázce urgentnosti této záležitosti. Jsme dohodnuti, že budeme s vládou společně pracovat, aby byl pokrok na poli úpadkového práva v maximálně krátké době vidět v praxi, komentoval shodu Kavánek. Česká bankovní asociace je přesvědčena, že její návrh na posílení postavení věřitelů je plně v souladu s věcným záměrem úpadkového práva odsouhlaseným vládou již v roce 2001. Pokud se jej skutečně podaří realizovat, nalezne nepochybně odraz také v úvěrovém procesu bank, zejména v dalším zpřístupnění úvěrů malým a středním firmám.

Bankéři hovořili s premiérem rovněž o penzijní reformě. Vladimír Špidla vysvětil záměr vlády, představitelé bank zase zdůrazňovali princip individuální odpovědnosti a individuálního spolupodílu každého za svou budoucnost ve stáří. Banky budou podle Kavánka podporovat všechny iniciativy vlády, které budou tuto individuální odpovědnost posilovat „na úkor paternalistického penzijního deštníku státu".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).