Hlavní navigace

PRAŽSKÁ BURZA V PRVNÍM ČTVRTLETÍ NEJVĚTŠÍ

[Tisková zpráva] Pražská burza se svými výsledky obchodování za první čtvrtletí zařadila na první místo mezi burzami v regionu střední Evropy. Potvrdily to oficiální výsledky statistiky FESE (Federation of the European Securities Exchange www.fese.be ).

Sdílet

Celkový objem akciových obchodů na Burze cenných papírů Praha, a.s. v prvním čtvrtletí dosáhl hodnoty 8,7 mld. euro a v samotném březnu poprvé v historii překonal hranici 120 mld. Kč. Tato rekordní hodnota katapultovala pražskou burzu s přehledem na první místo před její tři největší středoevropské konkurenty Vídeň, Varšavu a Budapešť. To, že bude březnový výsledek vynikající, jsem předpokládal. Ovšem fakt, že nás zařadil na první místo v regionu, co do objemu uzavřených obchodů, to je skutečně historické – komentoval výsledek Petr Koblic, generální ředitel pražské burzy.

Denní objemy obchodů v březnu vytrvale atakovaly hranici 10 mld. Kč. Ta byla nakonec překonána 17. března 2005, kdy se závěrečný denní objem obchodů, uzavřených na akciovém trhu, vyšplhal na hodnotu 10, 908 mld. Kč. Průměrný denní objem akciových obchodů na pražské burze v 1. čtvrtletí 2005 dosáhl hodnoty 4,17 mld. Kč a vykázal tak meziroční nárůst o úctyhodných 116,35 %.

Velmi nás těší, že při takto extrémních objemech a počtech transakcí vypořádací systém provozovaný UNIVYCem plně obstál a fungoval bez nejmenších obtíží doplňuje generální ředitelka společnosti UNIVYC, Helena Čacká. Společnosti UNIVYC se zároveň podařilo hladce navázat svůj vypořádací systém na další, již třetí zahraniční Centrální depozitář – Euroclear France.

Dalším pozitivním faktem je narůstající aktivita drobných investorů, jejichž podíl na obchodech a jejich vypořádání strmě stoupá.

Jiří Kovařík
Manažer externí komunikace
Burza cenných papírů Praha, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).