Hlavní navigace

UniCredit Group: Přáním obyvatel jihovýchodní Evropy je koupit si své vlastní bydlení

Primárním cílem domácností v regionu jihovýchodní Evropy (SEE) jsou investice do vlastního bydlení. Prognóza 24% růstu pro období 2007– 2009 pro segment hypoték.

Sdílet

Region jihovýchodní Evropy se i nadále vyznačuje silným ekonomickým růstem, který se pohybuje výrazně nad úrovní zemí Evropské unie. Rok 2007 bude pro tento region dalším rokem silného růstu: očekává se zde zvýšení HDP o 5,9%. Růst i nadále táhnou výrazná spotřeba a rozsáhlé investiční aktivity. “Silná spotřeba v tomto regionu je motivována přáním domácností dosáhnout stejného životního standardu, jaký mají západoevropští sousedé”, uvedla Debora Revoltellová, hlavní ekonomka UniCredit Group pro střední a východní Evropu na konferenci Euromoney konané v Dubrovníku.

V Bulharsku a Rumunsku se tak pro tento a příští rok očekává silný růst, přesahující 5,6%; obě země stále těží z nedávného vstupu do EU. V Chorvatsku má tento rok dosáhnout růst ekonomiky rekordního objemu 5,5% a v r. 2008 má zůstat silný – a to i přes určité zpomalení v důsledku nedávno zavedených opatření v oblasti úvěrů.

Za výbornými výsledky hospodářství v Srbsku a Bosně a Hercegovině zase stojí příznivé externí prostředí a dynamika místní ekonomiky. V těchto dvou zemích ale závisí střednědobá udržitelnost růstu na postupu strukturálních reforem. V Bosně a Hercegovině se politickým silám dosud nepodařilo najít potřebnou dohodu, a v Srbsku pravděpodobně zdrží další kroky chystané prezidentské volby. Dalším rizikovým faktorem v případě obou zemí je velká nevyrovnanost jejich exportu a importu.

V celém regionu SEE zůstávají důležitým tahounem růstu domácnosti. Ty rychle přizpůsobují své spotřebitelské zvyklosti nové a lepší životní úrovni. “Růst spotřeby vychází z rychlého růstu příjmů a také lepšího přístupu k úvěrovému trhu. Spotřebu podporuje rovněž efekt blahobytu, zapříčiněný rychlým růstem cen nemovitostí ”, uvedla dále Debora Revoltellová. Mimořádný růst osobní spotřeby v zemích SEE vychází také z přetrvávající nedovybavenosti zbožím dlouhodobé spotřeby: např. jen asi 30% obyvatel tohoto regionu má počítač a necelých 40 % vlastní automobil.

Domácnosti se zároveň začínají čím dál tím více zaměřovat na investice do nemovitostí; existuje velká poptávka po domech a bytech financovaných hypotékami. Domácnosti i nadále spoří, ale svůj spořící potenciál směřují k investicím do vlastního bydlení. V Bulharsku a v poslední době také v Chorvatsku tak výskyt nových úspor přispívá k akumulaci majetku (finančního i nemovitého).

Vzhledem k těmto tendencím u domácností nabízí trh s rezidenčními nemovitostmi v této části Evropy silné příležitosti. Vlastnictví bydlení je sice hodně nad průměrem střední a východní Evropy, ale stále je zde vysoký potenciál pro další růst trhu, hlavně v souvislosti se zvyšováním kvality bydlení. Silná poptávka po nemovitostech v kontextu stále omezené nabídky způsobuje výrazný růst cen nemovitostí. A ve většině zemí SEE jsou ceny nemovitostí stále ještě do jisté míry podhodnoceny pod jejich teoretickou úrovní (kromě Chorvatska).

Z celkového pohledu ukazuje vývoj na trhu residenčních nemovitostí v SEE, že v tomto regionu je velký potenciál pro hypotéční trh. “V segmentu hypoték budeme mít v období 2007–9 roční růst ve výši 24 % ”, dodává Debora Revoltellová, hlavní ekonomka pro CEE oddělení ekonomického výzkumu skupiny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).