Hlavní navigace

Praha: vhodných pozemků pro bytovou výstavbu je čím dál méně

Dle údajů společnosti Mexx Reality razantně roste zájem developerů o pozemky vhodné pro výstavbu bytových domů. Developeři skupují i problémové pozemky. Praha je již téměř rozprodaná, pozornost se začíná soustředit i mimo ni. Průměrně 5 % nových bytů zůstane obtížně prodejných.

Sdílet

S tím, jak parcel vhodných pro výstavbu bytových domů zejména v centru Prahy ubývá, roste tlak developerů. Tento vývoj je v posledních měsících čím dál víc znatelný, hlásí společnost Mexx Reality. „V Praze je doslova hlad po volných pozemcích určených pro bytovou zástavbu,“ říká Marek Makový, ředitel developerského oddělení Mexx Reality. Zájem je jak o nestabilizované pozemky, tj. pozemky s problematických zařazením do územního plánu, tak i o projekty před nebo dokonce se stavebním povolením.

„Projekty se už naprosto běžně prodávají v jakémkoliv stádiu přípravy,“ upřesňuje Makový a dodává, že nejdražší jsou právě ty před stavebním povolením. V těchto projektech se dají provést poslední zásahy dle představ nového majitele. Naopak nejlevnější variantou jsou pozemky bez územního rozhodnutí. „V současné době se díky stále silné poptávce po bytech prodávají dobře i pozemky bez statusu v územním plánu. Developer v těchto případech počítá s vysokými náklady na patřičná administrativní povolení, ale to mu kompenzuje nižší cena samotného pozemku,“ doplňuje Makový.

Ceny pozemků na okraji Prahy mohou v ojedinělých případech začínat i na tisícikorunové hranici, ale většinou se pohybují mezi dvěma až třemi tisíci korun za metr čtvereční. Úplně jiná situace je v širším centru Prahy, kde se za pozemek s vypracovaným projektem platí desetitisíce za metr čtvereční. „V centru Prahy již prakticky nejsou volné vhodné prostory, proto se developeři přesouvají do širšího centra a regionů mimo Prahu,“ říká Marek Makový. Vysoké pořizovací ceny pozemků tlačí developery k menším výnosům, a proto se více začínají poohlížet po jiných městech. „Nejvíce se developeři zajímají o Ostravu, Plzeň, Hradec Králové a Brno,“ říká Makový.

Kvůli nedostatku volných pozemků se začínají objevovat problémové projekty, které jsou buď příliš drahé nebo špatně realizované. Přibývá bytů, které jsou i po dokončení projektů neprodejné. Kromě špatných vnitřních dispozic je to způsobeno faktory, jako jsou nedostatečné parkování, špatná světová orientace nebo komplikovaná dopravní obslužnost. „V nových projektech nalezneme přibližně 5 % takto neprodejných bytů,“ udává Marek Makový z Mexx Reality.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).