Hlavní navigace

Práce z domova zůstává snem pro většinu evropských zaměstnanců

Monster: Práce doma může přinášet problémy. Expert radí, jak na ně

Sdílet

Praha, 24. srpna 2005 – Dříve nepředstavitelný luxus, dnes dostupná alternativa: Technologie umožňují mnoha Evropanům pracovat doma. K mnoha výhodám domácí práce, jako je ušetřený čas za dojíždění, více svobody a nezávislosti a lepší rovnováha mezi rodinnými a pracovními úkoly, se přidružují také potenciální potíže. Patří mezi ně nedostatek sociálních kontaktů a podpory, nutnost větší disciplíny a koncentrace, nebezpečí přetahování pracovní doby a neustálá přítomnost práce doma.

Preferují evropští zaměstnanci pracovat z domova navzdory hrozícím problémům? Jobpilot a Monster, globální jednička na trhu práce, provedli online průzkum.

11.757 účastníků z 18 evropských zemí odpovědělo na otázku „Chtěli byste pracovat doma?“ takto:

 • 33,76 % Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma.
 • 29,80% Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy
 • 20,35% Ne, chci oddělovat práci a domov
 • 13,57% Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje
 • 2,52% Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele

Na stránkách jobpilot a Monster odpovídali respondenti z Británie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Holandska, Irska, Itálie, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska

Drtivá většina respondentů (až 80%) by ráda pracovala z domova alespoň občas, zatímco zhruba 20% lidí chce práci a domov striktně oddělovat. Přes 60% respondentů v Maďarsku preferuje práci doma, následováno 48% českých a 40% německých zaměstnanců. V Itálii (25%), Holandsku (21%) a v Rakousku (21%) představuje největší problém nechuť zaměstnavatele, naopak neochota firem poskytovat kancelářské vybavení domů nepředstavuje vážnou překážku v žádném ze zkoumaných pracovních trhů.

Nedotknutelnost domova je asi nejvíce ceněna Poláky, z nichž 30% chce domov od práce oddělovat, následují Italové s 28%, Švédi (26%) a Francouzi (25%)

Přání většiny evropských zaměstnanců však nejsou zpravidla naplněna. Podle nejnovějších statistik Eurostatu pouze 5% evropských zaměstnanců pracovalo v roce 2004 pravidelně z domova, zatímco 87% nikdy nemělo takovou možnost. Pravidelné zaměstnání z domova bylo nejméně časté ve Španělsku a v Portugalsku (0,6% a 1,2%). Není proto překvapením, že podíl zaměstnanců, kteří nikdy nepracovali z domova, byl nejvyšší ve Španělsku (98%), Portugalsku a Itálii (po 94%).

Odpovědi respondentů v České republice na otázku „Chtěli byste pracovat doma?“

 • 48,39% Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy
 • 25,81% Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma
 • 19,35% Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje
 • 6,45% Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje
 • 0,00% Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele

Zdroj: jobpilot (www.jobpilot.cz)

V celé Evropě se setkáváme se zásadním rozporem mezi počtem zaměstnanců, kteří by rádi pracovali z domova a kteří tuto možnost doopravdy mají, řekl Ladislav Hadáček, ředitel české pobočky jobpilot/Monster. Nicméně mnoho lidí podceňuje související problémy, protože s prací z domova nemají zkušenosti, dodal Hadáček.

Lisa Kanarek, americká expertka na práci z domova a zakladatelka HomeOfficeLife, velmi zevrubně zkoumala problémy související s prací z domova. Objevuje se mnoho kladů i záporů, lidé by proto měli velmi důkladně zvážit, zda práce z domova je vhodná pro jejich individuální situaci.

Lisa Kanarek radí zájemcům o práci z domova následující:

1. Dobrá práce s časem je klíčová pro zaměstnance pracujícího z domova. Dvouhodinový úkol se často může protáhnout na 48 hodin. Uplatněte sebekázeň a pravidelný časový rozvrh, abyste zůstali produktivní.

2. Pokud máte společenskou povahu, zajistěte si příležitosti pro osobní komunikaci, jinak začnete domácí práci nesnášet a těšit se, až z domova utečete.

3. V závislosti na vaší pořádkumilovnosti a adrese vašeho bydliště vás může stresovat, pokud mají klienti zajít za vámi domů. Možná i obtěžovat. Zkuste oddělit část vašeho domova, kterou využíváte pro práci, zaměřit se na ni a skrýt před návštěvníky zbytek domácnosti.

4. Pokud se můžete při práci doma zamknout, máte štěstí. Někteří zaměstnanci pracující doma bez separátní pracovny v bytě mají aspoň volné místečko zařízené jako pracoviště. Mohou je uzavřít, když práci dokončí, pracoviště je tak nepronásleduje, když tráví čas s rodinou nebo se baví.

5. Pokud pracujete v kanceláři zaměstnavatele, je jasné, že osobní život necháváte doma. Ale když pracujete doma, osobnímu životu neutečete. Aby vám nepřerostl přes hlavu, zkuste toto:

 • Zařiďte si pracovnu v tiché části domu, kde vás nebude nic rušit. Pokud je to jen trochu možné, vyhraďte si separátní místnost.
 • Nechte si zřídit druhou telefonní linku pro pracovní účely a zajistěte, že tento telefon zvedáte vy, nikoli vaše rodina (pokud se ovšem nepodílejí na vaší práci).
 • Ignorujte jakékoli osobní záležitosti, pokud nejsou urgentní. Jinak se vám může snadno stát, že den strávíte uklízením a nikoli prací!
 • Odložte veškeré soukromé činnosti, jako je vyzvednutí oděvů z čistírny, nákupy v samoobsluze nebo soukromé telefonáty.

O průzkumu Monster Meter

Výsledky aktuálního průzkumu Monster Meter vycházejí z odpovědí více než 11.000 návštěvníků 18 evropských webů Monster během června 2005. Každý uživatel mohl hlasovat jen jednou. Monster Meter, produkt Monster®, světové jedničky na online trhu práce a hlavní značky společnosti Monster Worldwide, Inc., je sérií online průzkumů zjišťujících názory uživatelů týkajících se mnoha aspektů kariéry, ekonomiky a podmínek na pracovištích. Tyto průzkumy se neuskutečňují vědeckými metodami a reflektují pouze názory těch uživatelů, kteří jsou ochotni participovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).