Hlavní navigace

Pozor na řetízky k dudlíkům!

Řetízek k dudlíku je pomůcka, po které sáhne mnohá maminka. Připevní se k oblečení a dudlík se nemusí hledat po zemi. Jenže může jít o nebezpečný výrobek. Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) varuje: i když se výrobek (řetízek na dudlík CO-127) chlubí certifikátem, ten nevypovídá nic o jeho mechanických vlastnostech, ani o zdravotní nezávadnosti,čili prodejce neplní povinnosti dané zákonem.

Sdílet

Na Sdružení obrany spotřebitelů ČR se obrátila spotřebitelka, která ve Svitavách, v prodejně OK1 na Náměstí míru 73/13, koupila svému malému dítěti řetízek na dudlík. Ten je na úchytce v rozporu s platnými normami opatřen spínacím špendlíkem. Jeho výhradní dodavatel pro ČR PlasTic Nova 91 v.o.s. z Jablonce nad Nisou se přitom ohání tvrzením, že výrobek je schválen Institutem pro testování a certifikaci a.s. Zlín. Ovšem schvalovací zpráva, jejíž číslo je na výrobku uvedeno, vyhovovala požadavkům legislativy v roce 1997. Podle současné legislativy musí výrobek splňovat jak bezpečnostní požadavky podle přejaté evropské normy, tak musí být v souladu s vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001 o zdravotní nezávadnosti výrobků.

Domníváme se, že takový výrobek nemá na našem trhu co dělat, ohrožuje ty nejmenší, kteří si při známé dětské šikovnosti mohou způsobit i závažné poranění, zdůraznila Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů ČR. Dáváme podnět České obchodní inspekci, neboť jsme přesvědčeni, a konzultace s ITC ve Zlíně nám to potvrzují, že jde vyloženě o nebezpečný výrobek, který je třeba co nejrychleji stáhnout z trhu, případně varovat i ostatní země v rámci systému RAPEX. Doporučujeme, aby spotřebitelé i přes označení CE a odvolání na různé atesty používali v první řadě selský rozum a jakákoliv podezření na nebezpečnost výrobků oznamovali okamžitě nám či přímo ČOI, uzavřela Picková.

SOS se dlouhodobě věnuje bezpečnosti výrobků, díky upozornění jeho členů z trhu zmizel napařovací čistič skvrn v podobě tučňáka, adventní věnce s neupevněnými svíčkami, gelové svíčky zaměnitelné s potravinami a další výrobky, které ohrožovaly bezpečnost spotřebitelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).