Hlavní navigace

Pozor na osvěžovače vzduchu!

Evropská spotřebitelská organizace (BEUC) zveřejnila zprávu o testu osvěžovačů vzduchu, ze kterého vyplynulo šokující zjištění – tyto prostředky určené pro zpříjemnění našich bytů a kanceláří uvolňují zdraví škodlivé látky. Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), které je členskou organizací BEUC, upozornilo na zprávu, varující před obsahem toxických látek v těchto prostředcích.

Sdílet

Varující výsledky vyplynuly z testu, provedeného BEUC a pěti národními členskými organizacemi Test-Achats, Altroconsumo, OCU, DECO a UFC-Que Choisir, jež analyzovaly kvalitu vzduchu dýchaného uživateli osvěžovačů vzduchu v domácnostech. Celkem bylo testováno 76 výrobků (belgických, francouzských, španělských, italských a portugalských) na koncentrace vybraných konkrétních chemických látek, uvolňovaných při použití osvěžovačů a vdechovaných spotřebiteli. Například pro belgický trh bylo testováno 5 koncentrovaných sprejů, 13 gelových a tekutých odpařovacích osvěžovačů, 5 elektrických osvěžovačů, devět parfémovaných svíček a pět přírodních produktů (esenciální oleje apod.).

Ačkoliv se výrobci snaží přesvědčit spotřebitele o opaku, osvěžovače vzduchu okolní vzduch “nečistí”, ale naopak ho znečišťují uvolňováním známých toxických látek.

Ze 76 testovaných výrobků jich mnoho obsahovalo:

  • alergeny, látky dráždící dýchací ústrojí, nebo látky, jež mohou způsobovat rakovinu, a také zdraví nebezpečné látky, jako např. toluen, chlorbenzen, a ftaláty;
  • formaldehyd, o kterém se ví, že způsobuje rakovinu u lidí; ve vzduchu po užití řady druhů odpařovacích osvěžovačů a jednoho elektrického byl formaldehyd detekován v koncentracích přesahujících 10 µg/m³ (norma mezinárodní zdravotnické organizace WHO pro citlivé osoby);
  • benzen, další karcinogen, kterému by člověk dle doporučení WHO neměl být vystaven vůbec.

Jde o výrobky, které mohou znamenat riziko pro zdraví nejen u alergiků, astmatiků, těhotných a kojících žen a dětí, ale pro každého, kdo je používá dlouhodobě.

BEUC ve své zprávě naléhavě požaduje, aby:

  • látky obsažené v osvěžovačích vzduchu byly testovány z toxikologického hlediska před jejich uvedením na trh;
  • informace o alergenech by měly být vyznačeny na obalech spolu s textem „nepoužívat v přítomnosti těhotných žen, malých dětí a astmatiků“;
  • reklama i marketing těchto produktů by měly být regulovány, aby neobsahovaly zavádějící tvrzení jako „vyčistí vzduch“ nebo „přírodní produkt“.

Užívaný pojem ‚osvěžovač vzduchu‘ budí ve spotřebitelích dojem, že se vzduch jeho použitím pročistí a pouze obohatí o přírodní vůně, což posiluje i reklama výrobců. Většinou je však opak pravdou, uvedl Karel Pavlík ze Sdružení obrany spotřebitelů ČR.

Ředitel evropské spotřebitelské organizace BEUC Jim Murray k výsledku testu řekl: Toxické chemikálie by neměly být uvolňovány z každodenně používaných spotřebitelských produktů. Tento test ukazuje důležitost návrhu REACH (registrace, vyhodnocení, autorizace chemických látek) a potřebu zaměřit se na nebezpečí chemikálií spíše než na množství, ve kterém jsou vyráběny.

Výsledky výzkumu, provedeného BEUC, jsou šokující, ale nepřekvapují mne, řekla poslankyně Evropského parlamentu Frédérique Ries, a dodala: Znečištění v prostorách je skutečným tématem pro veřejné zdraví a je nezbytné, aby citlivé osoby, jako děti a těhotné ženy, nebyly vystaveny toxickým výrobkům.

Původní zpráva evropské spotřebitelské organizace BEUC je dostupná na www.beuc.org.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).