Blíží se Vánoce a snad i Ježíšek, když na severním pólu shání dárky pro děti, platí svou oblíbenou platební kartou. Jak takové platební karty vůbec vznikly, jaké druhy jsou dnes na trhu, jak se karta váže na skutečné peníze, ať našetřené nebo půjčené? Co si počít při ztrátě, krádeži či zneužití platební karty, jak reklamovat transakce, jak se stavět k poplatkům za platby a co SOS doporučuje držitelům platebních karet? To jsou otázky, na které v publikaci naleznete odpovědi.
Platební karty výrazně ulehčují nakládání s hotovostí, ale jako každý jiný nástroj mají i ony svou cenu. Spočívá především v poplatcích za vydání a užívání karty či v ojedinělých případech v poplatku za přijetí karty obchodníkem. Poplatek za užití platební karty u obchodníka přitom SOS považuje za protiprávní.
Platební karty také slouží k získání různých druhů úvěrů. „Zde však číhá jeden psychologický moment: půjčujeme si peníze, které nevidíme, a proto jejich splácení může být následně problematické,“ říká předseda SOS David Šmejkal.
Co všechno stojí za tou malou plastikovou kartičkou? Karty se váží k bankovním účtům, ale jsou vydávány i samostatně. Obecně platí, že každá karta je jen nástroj ke správě vlastních peněz. Každý by si měl dobře spočítat, jestli se mu karta vyplatí a kolik bude stát její využívání při různých příležitostech.
Každý, koho zajímají platební karty (i kreditní) a jejich používání včetně rizik, si o bezplatné zaslání této brožury může požádat na poradenské lince SOS 900 08 08 08 (8 Kč/min), na poradenských místech SOS, nebo v bezplatné on-line poradně provozované na stránkách www.spotrebitele.info.