Hlavní navigace

Posouzení atraktivity investice do ČEZ

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 6.9. do 10. 9. 2004

Sdílet

Akcie ČEZ v posledním týdnu nadchly svým „tahem na bránu“ a během pátečního obchodování dosáhla jejich cena maxima 227,30 Kč. Pozitivně na růst ceny akcií působila informace o snížení cen elektrické energie pro rok 2005 z důvodu zvýšené poptávky po produktech společnosti. Celkový meziroční nárůst na trhu s elektřinou je očekáván ve výši necelých 11 % a schopnost konkurenceschop­nosti ČEZ je podložena faktem, že očekávané ceny elektřiny v okolních zemích budou vyšší přibližně o 10 až 20 %. Podíl ČEZ na domácím trhu činí aktuálně necelých 60 % spotřeby ČR, když zbylá část je dodávána nezávislými výrobci s obdobnou cenovou politikou.

Akcie ČEZ uzavřely týden 9,2 % nárůstem a pro zajímavost investor, který akcie nakoupil přesně před rokem za cenu 131,70 Kč zhodnotil svoji investici o 72 %. Dvouletá výkonnost akcie ČEZ je více než 147 %, když cena během dvou let vzrostla z 91,90 Kč na současných 227,30 Kč.

Významnou událostí tohoto týdne bylo ukončení doby závaznosti nabídky převzetí akcií Českých radiokomunikací, které za cenu 440 Kč odkupoval jejich majoritní vlastník společnost Bivideon. Dle veřejně dostupných informací podíl majoritního vlastníka umožňuje nyní stažení akcií z trhu a investoři budou s očekáváním sledovat další kroky Bivideonu v této záležitosti. Cena akcií Českých radiokomunikací v rámci aukčního obchodování na trhu RM-S uzavřela týdenní obchodování na ceně 432,30 Kč, které znamená 1,7 % pokles ceny těchto akcií.

Celkově ceny na trhu výrazně posílily, když index PK 30 vzrostl o 47 bodů, které znamenají 4 % týdenní vzrůst na hodnotu 1 188,4 body.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).