Hlavní navigace

Poptávka po nových bytech stagnuje – s poklesem cen se ale prý v dohledné době počítat nedá

I letošní první čtvrtletí je podle realitních odborníků ve znamení stagnace zájmu o novostavby. Podle odborníků dokonce v posledním roce platí v některých lokalitách i částečný převis nabídky nad poptávkou po novostavbách.

Sdílet

Obecně jak pro nové byty tak rodinné domky platí stále snadná dostupnost. A to jak z pohledu široké nabídky, tak jednoduchých možností financování. Realitní makléři se shodují: Za propadem poptávky stojí jednoznačně příliš vysoká cena. Novostavby totiž vyjdou dráž než kvalitní secondhandové bydlení.

„I přes poptávku zmrzlou na jednom bodě se nedá počítat s poklesem cen. Nedomníváme se, že developeři půjdou pod plánovanou cenu. Není to jen otázka tolik diskutovaných marží, ale také cen materiálů, energií a především pozemků. V tuto chvíli to má ovšem za následek situaci, kdy existují lokality, kde nové domy s novými byty stojí ani ne z poloviny obsazené," vysvětlila Iva Cikánková, ředitelka realitní kanceláře Mexx Reality.

Cena pozemků je podle Cikánkové jednoznačně dominantní problém. Pozemků vhodných k bytové výstavbě ubývá, poptávka po nich je vysoká – situace se zákonitě musí promítnout do ceny. Dále stoupá cena stavebních materiálů a podobně. Výstavba se proto pomalu a jistě přesouvá do okrajových oblastí. Podle analýz realitní kanceláře Mexx Reality bude trend pokračovat.

„Výjimkou je samozřejmě luxusní výstavba luxusních lokalitách – například Praha 1,Praha 2 nebo Praha 6 a v poslední době i Prahy 4. Zájem o nové byty by měl být samozřejmě také v lokalitách Prahy 8 a Prahy 9 s přislíbeným rozvojem dopravní dostupnosti a o nové rodinné domky do 30 kilometrů od Prahy,“ uvedla Cikánková

Naopak mezi typické lokality v Praze, kde zájem kupujících pokulhává za nabídkou, patří například Praha 10. Obecně se dá říct, že nijak zvlášť zájem poptávající nemají po výstavbě připomínající panelákové sídliště, kde je vedle sebe seřazeno několik nových domů – například tři, čtyři, zvlášť pokud jde o vysokopodlaž­ní byty.

„Hypoteční úvěry jsou stále velmi výhodné a mohou je lidé bez problému čerpat dokonce v některých případech i bez dokládání příjmů. Výstavba je pestrá, staví se různé typy bytů v různé kvalitě i cenové relaci i v pestré míře luxusu. Nicméně v poslední době registrujeme nový trend: Zájemci o nové byty se stále častěji ptají i na technickou kvalitu novostaveb. V některých případech totiž skutečně kvalita nejde s cenou ruku v ruce,“ uzavřela Iva Cikánková, ředitelka realitní kanceláře Mexx Reality.

Otázkou ovšem podle Cikánkové také je, jak se k závadám postaví ten který developer – nekvalita se obvykle projeví až po delším časovém úseku. Někdy se jako neseriozní může jevit i samotná prezentace nových bytů ze strany developerů. Na pohled nízká cena za metr čtvereční může vypadat dobře, ale skutečnost je jiná: V podstatě jde o holobyty bez základního vybavení, cena nezahrnuje DPH a podobně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).