Hlavní navigace

Povinné poplatky za hospitalizaci řeší Češi pojištěním

Zavedení šedesátikorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici vyřešily tisíce Čechů pojištěním. Od loňského ledna, kdy byl pobyt v nemocnici zpoplatněn, přibylo jen v portfoliu Pojišťovny České spořitelny 133 000 pojištění rizika hospitalizace z důvodu úrazu či nemoci. To představuje meziroční nárůst portfolia o 37 %. Kromě počtu pojištěných se zvyšuje i průměrná pojistná částka sjednaného denního odškodného. Například děti jsou dnes nejčastěji pojištěny na částku 150 korun, zatímco počátkem roku 2008 to bylo 100 korun.

Sdílet

Pojištění hospitalizace v případě nemoci či úrazu volí klienti při sjednávání pojistné smlouvy stále častěji. Prostředky, které jim pojišťovna v případě pojistné události vyplatí, totiž mohou sloužit jako kompenzace 60korunového poplatku za pobyt v nemocnici. V případě vyšších pojistných částek lidé prostředky používají ke zvýšení standardu péče, například ubytování v nemocnicích, říká Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny. Celkově je v portfoliu pojišťovny sjednáno 490 000 pojištění hospitalizace.

V případě dospělých klientů počet pojištění rizika hospitalizace meziročně vzrostl dokonce o 43 % a dosáhl 300 000. Ačkoliv pojistná částka denního odškodného průměrně roste, stále je 50 % pojištění dospělých sjednáno na 50 a 100 korun. Pojištění hospitalizace dětí má Pojišťovna České spořitelny v portfoliu 190 000. Děti bývají pojištěny na vyšší částky než dospělí. Více než 47 % smluv je uzavřeno na denní pojistné částky 150 až 200 korun.

Pojištění hospitalizace v případě úrazu či nemoci lze u Pojišťovny České spořitelny sjednat až do 70 let věku. Spodní věková hranice není stanovena. Volitelný rozsah pojistné částky pro dospělého pojištěného je 50 Kč/den až 3000 Kč/den a pro dětského pojištěného 50 Kč/den až 1000 Kč/den. Maximální doba, za kterou pojišťovna vyplácí pojistné, je 730 dnů (548 dnů u dětí).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).