Hlavní navigace

Pokračující paráda Unipetrolu s mírnou páteční korekcí a úpis nových akcií Vítkovic.

Uplynulý týden byl pro české akcie celkově mírně pozitivní. Negativní trend převládal v závěru týdne, kdy akcie oslabovaly pod vlivem zahraničních, zejména asijských vlivů. Index trhu RM SYSTÉM uhájil hranici 3 000 bodů a uzavřel na 3 008 bodech.

Sdílet

Největší hvězdou týdne byly opět akcie Unipetrolu, které posilovaly už od vyhlášení výsledků hospodaření za první kvartál letošního roku. Adrenalin do krve přililo akcionářům této petrochemické společnosti oznámení, podle kterého koupila italská Eni 16% podíl v České rafinérské od společnosti ConocoPhillips. Připomeňme, že 51% v České rafinérské vlastní právě Unipetrol, a že ČeRa je jednou z nejcennějších částí tohoto holdingu.

Důležitou indicií je ale cena, za kterou avizovaná transakce minoritního podílu v ČeRa proběhla. Agenturní zprávy nejprve hovořily o ceně 500 mil. EUR, což je o mnoho více, než kolik se dříve odhadovalo (115 mil. EUR). Kdyby se tato cena potvrdila, mělo by to pozitivní dopad i na ocenění podílu Unipetrolu v ČeRa.

Na základě těchto informací vzrostl kurz Unipetrolu v průběhu čtvrtka téměř k 290 Kč. V pátek proběhla tiskem rovněž zpráva, kde generální ředitel Eni transakci definitivně potvrdil. Dále uvedl, že cena kterou Eni za podíl zaplatila, byla výrazně nižší než 500 mil. EUR, ale rovněž vyšší než odhadovaných 115 mil EUR. V pátek akcie Unipetrolu mírně oslabily a uzavřely na 282,80 Kč.

Kurz Vítkovic v uplynulém týdnu rozhýbalo oznámení o konání řádné valné hromady, která se koná 29. června v Ostravě. Kromě rozdělení zisku za minulý rok bude jedním z bodů programu rozhodnutí o zvýšení základního kapitálu. Fakticky to znamená úpis 26 568 406 ks nových akcií o jmenovité hodnotě 10 Kč. Za jednu akcii má každý akcionář předkupní právo na dvě nové o stejné jmenovité hodnotě. Rozhodující bude emisní kurz, za který budou akcie prodávány, a také to, jakým způsobem se změní akcionářská struktura společnosti. V současné době ovládá 78,5% společnosti pan Světlík a je veřejným tajemstvím, že velký podíl ve společnosti má také pan Komárek.

Ty akcie, které nebudou v prvním kole upsány akcionářům společnosti budou nabídnuty přednostně ke koupi společnosti ATLANTA SAFE, a.s. Vítkovice týden uzavřely poklesem na 682 Kč.

V pátek byl rovněž poslední obchodní den, kdy se daly na trhu RM SYSTÉM koupit akcie Komerční banky s nárokem na letošní 150 Kč dividendu. Při poměrně velkých objemech obchodů její akcie uzavřely na 3 891 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).