Hlavní navigace

Měsíc po povodních: pojišťovny registrují více než 15 tisíc škodních událostí

Z aktuálních údajů České asociace pojišťoven (ČAP) vyplývá, že pojišťovny k 20. červenci zaznamenaly více než patnáct tisíc událostí s odhadovanou hodnotou škod ve výši 1,6 miliard korun.

Sdílet

Z dosud nahlášených škod (15 248) pojišťovny zatím stihly vyřídit celkem 4 320, tedy 28 %. Zároveň bylo vyplaceno pojistné plnění v hodnotě 140 milionů korun. Nejvyšší procento vyřízených škod statistiky dosud zaznamenaly v rámci likvidace pojištění motorových vozidel, a to jak u fyzických, tak i právnických osob.

V tuto chvíli rozhodně nemáme nahlášeny všechny škody, nicméně z odhadů pojišťoven vyplývá, že celková suma pojistného plnění přesáhne částku 1,8 miliard korun, uvádí Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.

Z prozatím nahlášených událostí připadá přibližně třináct tisíc na pojištění obyvatel a zbytek na podnikatelská pojištění. U občanských pojištění převládají pojistné události vyplývající z pojištění budov (přes 8 000), následují uplatněné nároky z pojištění domácností (necelé 4 000). Hlášeny jsou i bezmála čtyři stovky škod na motorových vozidlech. U podnikatelů pak členské pojišťovny evidují největší množství škod v rámci pojištění majetku a motorových vozidel.

Červnové povodně opět připomněly, jak důležitou funkci hraje pojištění v životě každého z nás. Bohužel se ukázalo, že někteří lidé tento fakt ještě stále podceňují, a to i přes negativní zkušenosti z let 1997 a 2002. Ani tentokrát se lidé nevyvarovali zásadních chyb, jichž se lze dopustit zejména při sjednávání pojištění majetku. Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější patří nedostatečná aktualizace smlouvy a z toho vyplývající nízké pojistné krytí, uzavírá Tomáš Síkora.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).