Hlavní navigace

Pojišťovny neregistrují nižší škody z dopravních nehod

Zatímco z policejních statistik jednoznačně vyplývá, že za první 3 měsíce od zavedení účinnosti nového silničního zákona (1.7.2006) se počet dopravních nehod ve srovnání se stejným obdobím roku 2005 výrazně snížil (3/Q/05 – 49 538 nehod, 3/Q/06 – 39 010 nehod), průběžné informace členských pojišťoven ČAP o pojistných událostech však tyto závěry nepotvrzují.

Sdílet

Počet všech pojistných událostí na počet pojištěných vozidel sice ve 3. čtvrtletí 2006, v porovnání s 2. čtvrtletím 2006, resp. 3. čtvrtletím 2005, mírně poklesl, avšak vzrostla průměrná škoda na jednu pojistnou událost, čímž došlo k „vymazání“ uvedeného efektu. Navíc je nutno vzít v úvahu tříletou promlčecí lhůtu, ve které se budou hodnoty nahlášených a vyřízených pojistných událostí ještě měnit.

Rozpor mezi policejními statistikami a skutečností je zcela logický. Svoji výraznou roli totiž sehrává fakt, že novela silničního zákona upravila hranici škody, při které nemusí řidič při dopravní nehodě volat policii, na výši 50 000 Kč oproti předchozím 20 000 Kč. Řidiči, kteří způsobili menší škodu než zmíněných 50 tisíc, to zpravidla policii nehlásí v obavě z pokuty a ztráty bodů, na pojišťovnu se však obracejí.

Samotné policejní statistiky ukazují, že po prudkém poklesu počtu nehod v červenci a srpnu se situace postupně vrací do původního stavu. Počty nehod vykázané v září a říjnu se již příliš neliší od stavu ve stejném období před rokem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).