Hlavní navigace

Pojišťovny jsou proti krizi odolné

Česká národní banka (ČNB) včera zveřejnila Zprávu o finanční stabilitě 2008/2009. Ze závěrů vyplývá, že se české pojišťovny dobře vyrovnávají s nepříznivými důsledky ekonomické krize a jsou připraveny dostát všem svým závazkům i v případě dalšího negativního vývoje.

Sdílet

ČNB vystavila sektor pojišťoven zátěžovým testům, které berou v úvahu tři různě krizové scénáře dalšího vývoje ekonomiky. Výsledky testů ukazují, že sektor pojišťoven jako celek by byl schopen obstát ve všech alternativních scénářích. Poměr disponibilní (skutečné) a požadované solventnosti by ani při nejhorším možném scénáři neměl poklesnout pod 270 %, což je velmi vysoká úroveň.

„Závěry zprávy České národní banky jednoznačně dokazují, že domácí pojistný trh je stabilní a v porovnání s jinými odvětvími ekonomiky si vede dobře. V důsledku ekonomické krize dojde sice k určitému zpomalení nárůstu předepsaného pojistného, na finanční zdraví pojišťoven ale nebude mít výrazný vliv,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Pojišťovny by byly schopné přestát i extrémní zátěžové situace spojené například s živelními pohromami či epidemiemi, a to až do výše 60 miliard korun. Tato částka přitom přibližně o třetinu převyšuje náklady na likvidaci škod způsobených ničivými povodněmi v roce 2002.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).