Hlavní navigace

Pojištění on-line zaujalo stovky návštěvníků veletrhu Invex

Více než 300 lidí se zajímalo o služby, které Česká správa sociálního zabezpečení představila veřejnosti na mezinárodním veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex 2006. Konal se od 9. do 13. října 2006 v Brně. ČSSZ umožnila návštěvníkům nahlédnout do jejich individuálních kont pojištěnců (IKP) a nechat si z nich poslat výpis. Rovněž prezentovala svá e – Podání. To vše na stánku Ministerstva informatiky ČR v pavilonu F43.

Sdílet

Společnou expozici navštívil mimo jiné ministr vnitra a informatiky Ivan Langer. S IKP, kdy se hosté mohli on-line podívat do svého konkrétního konta, i s e – Podáním, kdy ČSSZ aktuálně eviduje více než 11 milionu elektronicky podaných dokumentů, ministra seznámil náměstek ústředního ředitele pověřený řízením ČSSZ Luboš Vaněk.

IKP je soubor datových vět ze všech nárokových podkladů pojištěnce, které má ČSSZ k dispozici. Obsahuje doby pojištění z evidenčních listů důchodového pojištění (ELDP), informace o případné samostatné výdělečné činnosti (SVČ), doby dobrovolného pojištění, údaje z úřadů práce, informace o civilní službě, doby péče o osobu blízkou, či informace o pobírání invalidního důchodu. Lidé na Invexu využívali nejen možnosti on-line přístupu do svého IKP, ale také se dotazovali, jakým způsobem mají doložit chybějící doby pojištění, jak je třeba postupovat v případě, kdy zaměstnavatel už neexistuje aj.

U e – Podání bylo zřejmé, že ho většina lidí zná či používá. Návštěvníci expozice ČSSZ přitom často uváděli, že by uvítali možnost elektronického podání většiny tiskopisů, a to nejen u ČSSZ, ale u všech úřadů. Elektronicky je možné ČSSZ v současné době posílat tři druhy tiskopisů – ELDP, Přihlášky a odhlášky zaměstnanců k nemocenskému pojištění a Přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).