Hlavní navigace

Pohledávky po splatnosti za dlužníky evidovanými v negativním klientském registru SOLUS činí takřka 9,5 mld. Kč

Praha, 10. července 2007 – Ke konci května evidovalo sdružení SOLUS celkový dluh po splatnosti za fyzickými osobami, které zařadily do registru jeho členové, ve výši 9,433 miliardy korun. Na semináři „Cesta k odpovědnému úvěrování v České republice“ o tom informoval Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Sdílet

Na v pořadí již pátém semináři s názvem „Cesta k odpovědnému úvěrování v České republice“ organizovaném zájmovým sdružením právnických osob SOLUS a Společností pro informační databáze, a.s. (dále jen SID) informoval účastníky o aktuálních statistikách negativního klientského registru SOLUS (registr FO) Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. Přednášku o problematice úvěrových podvodů přednesl plk. Mgr. Vladimír Zimmel, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Třetím přednášejícím se stal MUDr. Petr Ježek z Asociace občanských poraden ČR, který informoval přítomné o projektu Komplexního sytému dluhového poradenství pro občanské poradny v ČR.

„Negativní klientské registry SOLUS jsou na českém trhu jedinečné. Na rozdíl od jiných registrů totiž shromažďují informace o spotřebitelích i podnikatelských subjektech napříč různými ekonomickými sektory,“ uvedl na semináři Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. Dodal, že díky rozšiřující se členské základně sdružení SOLUS o členy z nových sektorů vzniká efektivní tlak na dlužníky v prodlení, kteří své dluhy raději vyrovnají, aby se vyhnuli komplikacím při žádosti o novou službu, a to i z jiného sektoru.

Zatímco v roce 2005 uhradilo své závazky po splatnosti 19.962 klientů zařazených do negativního klientského registru SOLUS, v roce 2006 to již bylo díky rozšiřující se členské základně 95.015 klientů. Jen za prvních pět měsíců letošního roku pak uhradilo své závazky po splatnosti přibližně 69.000 dlužníků (fyzických osob spotřebitelů).

Semináře „Cesta k odpovědnému úvěrování v České republice“ organizují sdružení SOLUS a Společnost pro informační databáze, a.s., pravidelně dvakrát ročně. Příští semináře se uskuteční na přelomu listopadu a prosince letošního roku.

SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob se sídlem v Praze. Jeho název vznikl složením počátečních písmen původního názvu, a to Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům, který zároveň nejlépe charakterizuje jeho hlavní cíl. O vzniku sdružení se poprvé začalo uvažovat na podzim roku 1998. Po několikaměsíční práci přípravného výboru, který připravoval právní rámec a pravidla fungování sdružení, mohli zakládající členové na ustavující členské schůzi dne 3. června 1999 podepsat základní dokumenty sdružení SOLUS. Dne 18. června 1999 byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost.

Společnost pro informační databáze, a.s. zaměřuje svoji činnost především na zpracovávání dat, jejich bezpečnost a na manažerské vedení projektů. Dlouhodobým cílem společnosti je nabízet spolehlivé, dostupné, jednoduché a rychlé služby, vy¬cházející z potřeb klientů a poskytované s podporou nejmodernějších technologií. Společnost zajišťuje pro sdružení SOLUS zpracování negativního on-line registru FO (registr spotřebitelů) a negativního on-line registru IČ (registr podnikatelů a právnických osob).

Aktuálními členy sdružení SOLUS jsou: Beneficial Finance a.s., CCS Česká společnost pro platební karty a. s., CETELEM ČR, a.s., COFIDIS, s.r.o., Československá obchodní banka, a.s., Český Triangl, a.s., eBanka, a.s., E.ON Česká republika, s.r.o., ESSOX s.r.o., Home Credit a.s., HVB Bank Czech Republic a.s., Komerční banka, a.s., Profireal, a.s., Raiffeisenbank a.s., Santander Consumer Finance a.s., Telefónica O2 Czech Republic, a.s., T-Mobile Czech Republic a.s., UPC Česká republika, a.s., VB Leasing CZ, spol. s r.o., VLTAVÍN leas, a.s. a Vodafone Czech Republic a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).