Hlavní navigace

Podnikatelé se podílejí na tvorbě nové legislativy v EU

Věděli jste, že Vaše společnost může ovlivňovat evropské předpisy?

Sdílet

Jako členové Evropského podnikatelského panelu (EBTP) můžete Evropské komisi sdělit svoje názory na problémy podnikatelského prostředí, kterými se zabývá EU. Jedná se o výjimečnou příležitost podílet se na tvorbě podnikatelského prostředí, kterou již dnes využívá více než 120 českých podniků. Účast na konzultacích je bezplatná a ani nevytváří pro společnost žádné jiné závazky.

Kvalitní podnikatelské prostředí je základem každé vyspělé ekonomiky. Je přitom známou věcí, že značná část regulace související se všemi formami podnikání vzniká v institucích Evropské unie. Od roku 2001 se v rámci administrativy všech členských států EU rozvíjí iniciativa, která má za cíl snížení množství regulace a zvýšení její kvality.

Právě důraz na vyšší kvalitu regulace dal vzniknout Evropskému podnikatelskému konzultačnímu panelu (EBTP). EBTP je on-line nástroj, který Evropské komisi (EK) umožňuje získávat od podniků přímou zpětnou vazbu k návrhům, u nichž se očekává významný dopad na podniky. Význam těchto konzultací se od roku 2005, kdy se první české podniky staly aktivními členy EBTP, stále zvyšuje a jejich výsledky se stávají východiskem pro nové návrhy EK. Aktuálně přijala Komise názor podnikatelů za svůj například v návrhu směrnice proti opožděným platbám z března 2009. Návrh požaduje zpřísnění postihu za opožděné platby ze strany veřejných orgánů.

Témata konzultací byla v roce 2009 následující:

  • hodnocení SOLVITu (sítě pro mimosoudní řešení sporů v rámci vnitřního trhu),
  • názory a zkušenosti s hromadným vymáhání náhrad,
  • regulace předpisů v oblasti životního prostředí,
  • konzultace k dostupnosti bankovních úvěrů a
  • fungování evropské oblasti pro platby v eurech (SEPA) (konzultace probíhá do 15. prosince 2009 a noví členové se mohou také zúčastnit)

V roce 2010 jsou zatím naplánovány konzultace o 1. přístupu ke zdrojům financování, 2. plánované změně mezinárodního účetního standardu (zejména pro malé a střední podniky) 3. směrnici o pracovní době

K účasti na konzultacích stačí, aby se podnik zaregistroval do EBTP v rámci České republiky na internetových stránkách. K registraci je třeba vyplnit pouze základní informace o daném podniku. Dotazník ke konkrétnímu tématu poté vždy obdrží elektronicky a k jeho vyplnění stačí obvykle zhruba 10 minut. Komise vždy s určitým časovým odstupem podává členům EBTP zprávu o využití výsledků konzultací, které jsou využívány jako součást dopadové studie v průběhu celého legislativního procesu.

V případě, že máte zájem o další informace, je možné navštívit stránku http://www.mpo.cz/ebtp, případně obrátit se přímo na národního koordinátora (ebtp@mpo.cz), který Vám s registrací podniku pomůže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).