Hlavní navigace

Průzkum Poštovní spořitelny: Podnikatelé hodnotili ve svých městech konkurenční prostředí a byrokracii na radnicích

Nejsilnější konkurenci pociťují podnikatelé z Prahy 7 a nejmenší nedostatek prostor pro rozvoj podnikání mají v Dačicích. Kontroly z finančního úřadu nejvíce zatěžují podnikatelé z Týna nad Vltavou a na největší byrokracii ze strany radnice si stěžují v Karlových Varech.

Sdílet

Na druhou stranu největší spokojenost s úředními hodinami městských úřadů vyjadřují podnikatelé v Odrách a s úrovní elektronické komunikace v Trhových Svinách. Vyplývá to z detailního průzkumu hodnocení podnikatelů ve 205 obcích a 22 pražských městských částí, který si nechala zpracovat Poštovní spořitelna.

Vzhledem k tomu, že obsluhujeme podnikatele prostřednictvím nejširší distribuční sítě v celé ČR, je pro nás důležité získávat informace přímo z regionů a dále s nimi pracovat. S tím souvisí zájem o problematiku podnikatelů a to i ve vztahu k místu jejich působiště, vysvětluje motiv pro zadání výzkumu Tomáš Basista, manažer segmentu malých a středních podnikatelů Poštovní spořitelny.

Většina podnikatelů (58 %) je v celostátním průměru přesvědčena, že podniká v silném konkurenčním prostředí. Nejméně vnímají konkurenci podnikatelé v Plzeňském kraji, nejsilněji v Praze. Podnikání je částečně svazováno nedostatkem pozemků a prostorů pro podnikání. Jen necelých 50 % si totiž myslí, že těchto prostor je v oblasti jejich působení dostatek. Nejhorší situace je v Praze, nejspokojenější jsou podnikatelé v Pardubickém kraji. Jak se ukázalo, kontroly ze strany Finančního úřadu nejsou podnikateli považovány za velké zlo, 31 % podnikatelů je nepovažuje za nadměrné. Nejspokojenější jsou v tomto směru podnikatelé v Praze, za příliš časté je považují ve Zlínském a Pardubickém kraji. Pohled na přítomnost byrokracie na městském úřadě rozděluje podnikatele na zhruba dvě poloviny. Nejméně podnikatelů obtěžuje byrokracie v Plzeňském kraji, nejvíce vadí v kraji Jihočeském. Lépe dopadlo hodnocení úředních hodin, 76 % podnikatelů je s nimi spokojeno. Relativně nejméně jsou v tomto směru spokojeni podnikatelé v Praze, nejpozitivnější názor panuje v Plzeňském kraji. U dotazování na úroveň elektronické komunikace radnic existují poměrně značné regionální rozdíly, v rámci celé ČR je však spokojena méně než polovina podnikatelů (46 %). Nadpoloviční procento tazatelů je spokojeno v Jihočeském kraji, naopak v Praze panuje nejmenší spokojenost s komunikací úřadů.

Průzkum probíhal metodou telefonické šetření (CATI), které mapovalo názory podnikatelů v místě jejich působení. Hodnoceno bylo celkem 6 otázek z oblasti místních podmínek a byrokracie. Realizaci průzkumu byla pověřena výzkumná agentura Factum Invenio.

Dlouhodobým cílem Poštovní spořitelny (PS) je stát se hlavní bankou nejen pro občany, ale také živnostníky a podnikatele. Proto stále zdokonaluje svoji distribuční síť. Poštovní spořitelna má nyní k dispozici celkem 42 vlastních poboček a navíc své klienty obslouží prostřednictvím obchodních míst České pošty, a to i v 524 případech v sobotu a ve 21 případech i v neděli. Ve srovnání s městskými úřady, které nabízí klientům úřední dobu 21, 5 hodiny týdně, obslouží PS své klienty až 7 dní v týdnu.

Snahou PS je také usilovat o co nejmenší byrokracii a zjednodušení postupů při prodeji produktů. Výsledkem je nárůst objemu podnikatelských úvěrů oproti minulému roku o 25 % a zvýšení jejich počtu o 11 %. Více než polovinu peněz si podnikatelé půjčili přes komerční úvěry, jejichž počet i objem je překvapivě nejvyšší v Moravskoslezském kraji. Dvě třetiny zákazníků nejčastěji volí povolené přečerpání účtu nebo kreditní kartu. Úvěry podnikatelé využívají především ke každodennímu nakupování a řešení dočasného nedostatku peněz.

Běžný účet Postkonto, který nabízí výhodné podmínky pro podnikatele, má největší úspěch na Moravě. Nejvíce klientů Postkonta je v Jihomoravském kraji (12 %). Postkonto je oblíbené především u klientů ve městech a obcích do 30 tisíc obyvatel a nejvěrnější klienti jsou ve východních Čechách.

Výhodu slevy 0,40 Kč z litru pohonných hmot u čerpacích stanic Eurooil oceňují klienti bez ohledu na regionální příslušnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).