Hlavní navigace

Podcenění cestovního pojištění může stát miliony

Bez kvalitního cestovního pojištění může letní dovolená stát tolik jako průměrná hypotéka. Jak vyplývá z údajů skupiny AXA, i přes značné náklady léčby v zahraniční lidé cestovní pojištění stále podceňují. Často si neprostudují pojistné podmínky nebo si zvolí nevhodný produkt. Riskují tím, že si léčbu budou muset platit z vlastních prostředků – ty se mohou vyšplhat i na miliony korun.

Sdílet

Léčba obyčejné střevní chřipky může přesáhnout částku 100 000 Kč

Klienti pojišťoven často důkladně neprostudují podmínky a myslí si, že se jejich pojištění vztahuje na jakýkoli problém. Typickým příkladem je, že si na dovolené chtějí doléčit chřipku. Platí ale, že pokud bylo onemocnění diagnostikováno před počátkem pojistné smlouvy, je z plnění vyňato. V takovém případě pak musí platit výdaje na léčbu svého onemocnění z vlastní kapsy, částky mohou narůst až do astronomických výšin, uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.

Dalším velkým omylem klientů je pocit, že v rámci cestovního pojištěni mají zahrnuty i veškeré sportovní aktivity. Klient by se měl ujistit, zda sport, který chce v zahraničí provozovat, není ve výlukách z pojištění. Vyňaty bývají rizikové sporty. Řada pojišťoven však nemá v rámci svého základního balíčku služeb žádné sportovní pojištění. Součástí AXA pojištění jsou rekreační sporty provozované naprostou většinou klientů. U adrenalinových sportů je ale nutné se připojistit individuálně, uvedl Marek Zeman.

Právě sportovní úrazy patří mezi ty nejnákladnější. Značné potíže však může způsobit i obyčejná střevní chřipka. Nejvyšší poskytnuté plnění za loňskou letní sezónu dosáhlo více než 1,8 milionů korun, jednalo se o léčbu akutního srdečního selhání. Mezi nejčastější potíže cestovatelů patří střevní chřipka. Její léčba průměrně přijde na necelé čtyři tisíce korun. Nejvyšší plnění však přesáhlo sto tisíc. Četným a nákladným úrazem jsou zlomeniny. U nich dosahují náklady na léčbu průměrně více než 52 tisíc korun, v jednom případě byly vyšší než milion, řekl Marek Zeman.

Náklady na léčbu zlomenin v řádech statisíců nejsou žádnou výjimkou. Pokud si pojištěnec způsobí v rakouských nebo francouzských Alpách komplikovanou zlomeninu, mohou léčebné výlohy dosáhnout i hodnoty půl milionu korun, upozornil Marek Zeman. Stane-li se úraz v obtížně dostupném horském terénu, stojí základní ošetření na místě 200 až 300 EUR. Sanitka do nemocnice stojí dalších 150 EUR. Náklady za ošetření v nemocnici se pohybují od 500 EUR za drobné ošetření až po 8000 EUR za operaci otevřené zlomeniny na soukromé klinice. Pokud musí u zásahu asistovat vrtulník, náklady vzrostou o dalších 70 000 korun. U komplikovaných úrazů musí zasahovat letecký speciál, který stojí zhruba 300 000 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).