Hlavní navigace

Podání daňového přiznání bez front a čekání

[Tisková zpráva] Finanční ředitelství v Českých Budějovicích upozorňuje daňovou veřejnost, že pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2009 již zbývá pouze deset dní.

Sdílet

Autorem tiskové zprávy je Finanční ředitelství v Českých Budějovicích

K dnešnímu dni evidují jihočeské finanční úřady necelou polovinu očekávaného počtu daňových přiznání.

Poplatníci, kteří jsou povinni podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2009 nejpozději 31. března 2010 (tedy všichni, kterým daňové přiznání nezpracovává daňový poradce), a neučiní tak, se vystavují možným sankcím ze strany finančního úřadu. Daňové přiznání podané po tomto termínu totiž může znamenat nejen zvýšení vyměřené daně až o 10 %, ale v případě pozdní úhrady daňové povinnosti je nutné počítat i s úroky z prodlení.

Sankcím lze však předejít využitím některé z možností nabízených českou daňovou správou pro podání daňového přiznání za rok 2009.

Nejjednodušším způsobem pro doručení daňového přiznání bez nutnosti návštěvy finančního úřadu a případného čekání ve frontě u přepážky je jeho podání elektronicky pomocí internetové aplikace Daňový portál na adrese http://eds.mfcr­.cz.  Prostřednictvím této aplikace daňoví poplatníci mohou daňové přiznání vyplnit, zkontrolovat jeho formální správnost a elektronicky jej odeslat na místně příslušný finanční úřad. Pokud daňový poplatník nebude chtít daňové přiznání poslat elektronicky, je možné tímto způsobem vyplněné daňové přiznání vytisknout a použít jej k platnému podání v listinné podobě.

Pro ty daňové poplatníky, kteří dají přednost podání daňového přiznání osobně na finančním úřadě, jsou v posledním březnovém týdnu jako opatření k předcházení vzniku front připraveny rozšířené úřední hodiny na všech podatelnách finančních úřadů v Jihočeském kraji.  

Od 22. 3. do 26. 3. 2010 jsou podatelny všech finančních úřadů otevřeny do 18. hodin.

V sobotu 27. 3. 2010 jsou otevřeny podatelny na finančních úřadech v sídlech okresů, tj. v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Písku, Strakonicích, Jindřichově Hradci, Táboře a Prachaticích od 8. do 12. hodin, a to včetně pokladny.

V posledních březnových dnech, tj. od 29. do 31. 3. 2010 budou podatelny na všech jihočeských finančních úřadech otevřeny opět až do 18. hodin.

Z technických důvodů nemohou být na finančních úřadech po celou výše uvedenou dobu otevřeny také pokladny. Informace o pokladních hodinách podá příslušný finanční úřad. V každém případě je možné daň zaplatit bezhotovostně převodem z účtu, popř. na poště speciální daňovou složenkou, která není zpoplatněna.

S prvním listopadem roku 2009 nastala změna ve dni úhrady daňové povinnosti. Nově je rozhodné datum připsání finančních prostředků na účet správce daně a nikoliv datum odepsání z účtu daňového subjektu tak, jak to platilo ještě vloni. Poplatníci by tedy měli s touto změnou počítat a v případě bezhotovostní úhrady daňové povinnosti nebo při platbě daňovou složenkou zaplatit daň s několikadenním předstihem a nikoliv až 31. března.

Adekvátní alternativou k osobní návštěvě finančního úřadu je setkání s pracovníky daňové správy ve vybraných obcích. Daňoví poplatníci zde mohou využít možnosti nechat si poradit od zkušených pracovníků finančních úřadů a zároveň i odevzdat své již vyplněné daňové přiznání.

V posledním březnovém týdnu vyjedou pracovníci finančních úřadů do těchto jihočeských obcí s pověřeným obecním úřadem:

FÚ v Trhových Svinech   

  • Nové Hrady   23. března 2010   13.00 – 17.00

FÚ v Jindřichově Hradci   

  • Nová Bystřice   23. března 2010   13.00 – 17.00

FÚ v Dačicích   

  • Slavonice   24. března 2010   13.00 – 17.00

FÚ v Třeboni   

  • České Velenice   23. března 2010   13.00 – 17.00
  • Suchdol nad Lužnicí   23. března 2010   13.00 – 17.00

FÚ v Písku   

  • Protivín     24. března 2010    10.00 – 17.00
  • Mirotice    24. března 2010    10.00 – 17.00
  • Mirovice   24. března 2010    10.00 – 17.00

FÚ ve Strakonicích

  • Volyně    24. března 2010    8.30 – 16.00

Bližší informace o možnosti elektronického podání daňových přiznání, seznamu vybraných obcí či rozšířených úředních hodinách jsou zveřejněny na internetových stránkách české daňové správy (http://cds.mfcr­.cz).

Daňové přiznání je samozřejmě možné zaslat na příslušný finanční úřad i poštou. Další novou možnost jak odevzdat daňové přiznání tvoří systém datových schránek. Podle pokynu D-331 musí být takto podaná přiznání ve formátu .XML. K vytvoření souboru v této předepsané struktuře lze využít služeb Daňového portálu na adrese http://eds.mfcr.cz, kdy tato aplikace umožňuje vytvořit a uložit soubor v předepsané struktuře a tvaru pro následné odeslání správci daně datovou schránkou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).