Hlavní navigace

Počet zaměstnanců ČSA by se měl příští rok ustálit na 5080

Českým aeroliniím (ČSA) se daří snižovat personální náklady, které mohou přímo ovlivnit. Omezení počtu zaměstnanců a zeštíhlení organizační struktury přinese v roce 2007 úspory 100 milionů korun. Na druhou stranu se ale náklady příští rok opět zvýší v důsledku již uzavřených kolektivních smluv a nově schváleného Zákoníku práce.

Sdílet

V průběhu celého roku 2006 se ČSA držely výrazně pod plánem, který počítal s více než 5600 zaměstnanci. Management zrušil téměř stovku neobsazených pozic. Část zaměstnanců využilo v srpnu nabídky ČSA v rámci programu OK Dohoda. Ten umožnil odchod dohodou 142 zaměstnancům. Ke konci roku 2006 ČSA zaměstnávají téměř 5300 lidí, o dalších zhruba 200 zaměstnanců budou štíhlejší do konce 1. čtvrtletí 2007. Počet zaměstnanců by se měl ustálit na 5080, tj. zhruba 100 zaměstnanců na 1 letadlo, což je srovnatelné s podobnými leteckými společnostmi.

Omezování počtu pracovníků v rámci snižování provozních nákladů a zeštíhlování organizační struktury nejde v žádném případě na úkor bezpečnosti a plynulosti provozu ČSA. Rušena jsou pouze nadbytečná místa zejména v administrativě tedy mimo provozní složky. Snižování počtů zaměstnanců je jedním z řady kroků, které zavádí management ČSA a jejichž cílem je naplnit tříletý restrukturalizační plán a přeměnit ČSA na konkurenceschopnou a dlouhodobě prosperující společnost.

Se snižováním provozních nákladů a zeštíhlováním organizační struktury se snížil v rámci restrukturalizace i počet manažerských pozic. Cílový stav je zhruba 120 manažerů a vedoucích na 5080 zaměstnanců. Pro ČSA jde o roční úspory ve výši několika desítek milionů korun. A to nejen na mzdách, ale také na dalších souvisejících nákladech (například na služební vozidla, kancelářské prostory, apod.).

Cíle ČSA související se snižováním počtu zaměstnanců se tak podaří naplnit do konce 1. čtvrtletí 2007. Management tak plní plán zeštíhlit ČSA o zhruba 10 až 20 procent. V roce 2006 s výhledem do 1. čtvrtletí 2007 jde o zeštíhlení o 500 pracovních pozic, tj. 10 procent. Dalších 10 procent zaměstnanců odejde z ČSA v případě realizace projektu Divestice. O práci však nepřijdou. Podmínkou prodeje je mimo jiné převzetí závazků Cargo terminálu a Cateringu, tj. i závazků plynoucích z pracovně právních vztahů. Divestice nejsou prostředkem snižování zaměstnanců, jsou cestou, jak ČSA zajistit aktuálně finanční prostředky na přechodnou dobu trvání restrukturalizace, aniž by byla firma nucena k razantním škrtům v oblasti hlavního byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).