Hlavní navigace

Počet konkurzů v Česku loni klesl, platební morálka se však nezlepšila

Počet prohlášených konkurzních řízení se loni v České republice opět snížil. Podle údajů společnosti Coface Czech prohlásily loni soudy 1205 konkurzů, což proti roku 2004 představuje pokles téměř o 18 procent. I když tento pokles může souviset s růstem české ekonomiky v posledních letech, neznamená, že by se současně zlepšovala i platební morálka českých firem.

Sdílet

Obecně platí, že pokud ekonomika roste, s určitým zpožděním se to projeví i ve snížení počtu konkurzů, protože zlepšené ekonomické klima podporuje zdraví podniků, ředitel Coface Czech Jiří Hylmar. Bohužel z našich databází je však zřejmé, že snižování počtu konkurzů v české ekonomice neznamená, že by se zlepšovala platební morálka ekonomických subjektů. Ta patří stále k nejhorším v Evropě, dodal Hylmar.

Počty prohlášených konkurzů klesají v Česku každoročně již od roku 2000, kdy bylo registrováno maximum – 2529 konkurzů. Podle analýzy Coface Czech za roky 1999–2005 je přitom pozitivní, že od roku 2002 klesá i počet otevřených konkurzních řízení, tedy rozdíl mezi prohlášenými a zrušenými (ukončenými) konkurzy.

Téměř dvě třetiny konkurzních řízení se loni týkaly společností s ručením omezeným, jejich podíl na celkovém počtu registrovaných ekonomických subjektů přitom nedosahuje ani 10 procent. Naproti tomu živnostníci, kteří tvoří naprostou většinu (přes tři čtvrtiny) ekonomických subjektů, se na počtu prohlášených konkurzních řízení podíleli jen jednou pětinou.

Z odvětvového hlediska připadalo nejvíce prohlášených konkurzů na podniky zabývající se obchodem a opravami (více než 30 %) a zpracovatelským průmyslem (21 %). Tyto podíly však nevypovídají o skutečné rizikovosti těchto odvětví, protože neodrážejí jejich celkovou váhu v ekonomice. Analýzu rizikovosti jednotlivých sektorů předloží Coface Czech poté, co budou známy údaje o počtech a rozdělení ekonomických subjektů za rok 2005. Z regio­nálního pohledu bylo loni, stejně jako v minulých letech, nejvíce konkurzů prohlášeno v Praze (341), na dalších místech následuje Brno (192) a Ostrava (169).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).