Podle tržního ocenění se však nyní akcie PKN obchodují za 2,0-násobek ukazatele P/BV (cena k účetní hodnotě) – tomu by odpovídala hodnota Unipetrolu 411 Kč za akcii. PKN ORLEN se však snaží Komisi pro cenné papíry a menšinovým akcionářům tvrdit, že správná hodnota Unipetrolu odpovídá pouze 0,7 násobku. V tomto případě dosahuje celkový rozdíl v neprospěch menšinových akcionářů dokonce 19 miliard korun!
Protože se společnost PKN ORLEN pokusila opakovaně předložit účelově nízkou nabídku převzetí, apeluje společnost ATLANTIK FT na Komisi pro cenné papíry, aby nabídku 135 Kč za akcii zamítla. Schválení nabídky by mohlo vést k poškození menšinových akcionářů, mezi kterými je velké množství drobných domácích klientů, v řádu miliard až desítek miliard korun. Jelikož se PKN ORLEN pokusilo předložit účelově nízkou nabídku opakovaně, měla by Komise pro cenné papíry použít veškerá dostupná opatření ke sjednání nápravy.
ATLANTIK FT požádal o svolání mimořádné valné hromady Unipetrolu, která se bude konat 6. září. Důvodem pro svolání mimořádné valné hromady bylo předložení prvního návrhu nabídky převzetí 103 Kč za akcii. Tento krok si společnost ATLANTIK FT vyhodnotila jako snahu PKN ORLEN vědomě poškodit menšinové akcionáře Unipetrolu. Z tohoto hodnocení vychází také program mimořádné valné hromady, kde je cílem společnosti ATLANTIK FT prosadit takové změny stanov, které posílí postavení menšinových akcionářů. Z navrženého programu mimořádné valné hromady je zřejmé, že cílem společnosti ATLANTIK FT není poškození společnosti Unipetrol ani realizace krátkodobého zisku (např. formou mimořádné dividendy nebo zpětného odkupu akcií).
Dagmar Adamcová
PR Manager ATLANTIK finanční trhy, a. s.