Hlavní navigace

PKN opět zásadně mění postup a předloží nabídku převzetí "ihned"!

Společnost PKN Orlen dnes po uzavření trhu informovala, že návrh nabídky převzetí předloží Komisi pro cenné papíry "ihned". Zároveň potvrdila, že v důsledku nesplnění termínu pro učinění nabídky převzetí menšinovým akcionářům (25/07), dočasně ztratila možnost vykonávat hlasovací práva k 63% akcií holdingu Unipetrol.

Sdílet

Rozhodnutí předložit nabídku „ihned“ přichází po pondělní zprávě, podle které mělo PKN nabídku zaslat KCP do konce příštího týdne. Tento – podle našeho názoru – zásadní obrat v postupu působí velmi nedůvěryhodně a potvrzuje naši obavu, že PKN minimálně proces spojený s nabídkou převzetí nezvládá a nekontroluje. Změna postupu je podle našeho názoru vyvolána tím, že management PKN Orlen si uvědomil možné důsledky plynoucí z konání mimořádné valné hromady v okamžiku, kdy by společnost nemohla vykonávat hlasovací práva k 63% podílu. Tento předpoklad je potvrzen v prohlášení PKN, ve kterém se uvádí, že v případě konání mimořádné valné hromady by PKN požádala KCP o dočasné přerušení zákazu výkonu hlasovacích práv.

Očekáváme, že nové rozhodnutí PKN ještě více posílí očekávání některých investorů o zásadním zvýšení nabídky z původních 103 korun. Tento krok asi bude nutný, protože v opačném případě by KCP nový návrh asi opět zamítla, protože je velmi nepravděpodobné, že by nezávislý odhadce stihl během jednoho dne přepracovat ocenění odmítnuté KCP. Proto se domníváme, že nová nabídka bude muset být blízko horní hranice našeho intervalu 120–150 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).