Hlavní navigace

Písecký kamenný most na zlaté minci ČNB

[Tisková zpráva] Česká národní banka dnes vydává do oběhu zlatou 5 000 Kč minci s motivem gotického mostu v Písku. Tato první mince z nového pětiletého cyklu ‘Mosty České republiky’ připomíná jednu z nejcennějších architektonických a zároveň technických památek v ČR.

Sdílet

„Vzhledem k jeho unikátnosti jsme pro zahájení nového cyklu věnovaného významným mostům v České republice vybrali právě sedm set let starý gotický most v Písku. Jedná se o nejstarší dochovaný kamenný silniční most na našem území,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek. 

Hlavním motivem lícní strany zlaté mince Gotický most v Písku je socha sv. Jana Nepomuckého, která se na mostě nachází. Celkový pohled na most je vyobrazen na rubové straně mince. Autorem výtvarného návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Mince je vyražena ve dvojím provedení ze zlata o ryzosti 999.9. V běžné kvalitě bude vyrobeno 2 600 kusů, náklad ve špičkové kvalitě s leštěným polem mince a matovým reliéfem počítá s 6 900 kusy.

Písecký most přes řeku Otavu byl postaven ve třináctém století. Při délce 111 m a šířce 4,5 m je naším nejstarším dochovaným kamenným silničním mostem těchto rozměrů.

Cyklus ‘Mosty České republiky‘, který navazuje na předchozí úspěšné cykly ‘Deset století architektury‘ a ‘Technické památky kulturního dědictví’, v letech 2011–2015 představí na zlatých mincích v nominálních hodnotách 5 000 Kč celkem deset významných mostů ČR. V roce 2011 to jsou gotický most v Písku a renesanční most ve Stříbře.

V dalších letech budou pamětní mince věnovány baroknímu mostu v Náměšti nad Oslavou, Negrelliho viaduktu v Praze, dřevěnému mostu v Lenoře, železničnímu mostu v Žampachu, Jizerskému viaduktu na trati Tanvald-Harrachov, železobetonovému mostu v Karviné-Darkově, Žďákovskému obloukovému mostu a Mariánskému mostu v Ústí nad Labem.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).