Hlavní navigace

UniCredit Venice Award: osm zemí soutěžilo o cenu současného umění

[Tisková zpráva] Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Srbsko, Slovinsko a Turecko – těchto osm národních pavilónů se účastní soutěže o mezinárodní cenu současného umění – UniCredit Venice Award.

Sdílet

Soutěž UniCredit Venice Award je věnována umělcům zemí střední a východní Evropy, kde operuje UniCredit a jejichž národní pavilóny se účastní 54. bienále výtvarného umění v Benátkách. Soutěž je otevřená umělcům z velmi odlišných zemí, pokud jde o historii a kulturu, kteří si chtějí porovnat svůj přístup k inovaci a kreativitě. UniCredit Venice Award byla zahájena v únoru 2011 a přijímala přihlášky až do 30. dubna 2011.

Akce se jménem svých národních pavilonů účastní za: Chorvatsko Antonio G. Lauer – známý také jako Tomislav Gotovac – a BADco, spolu s kurátorskou komisí Co, jak a pro koho (What, How and for Whom/WHW); Českou republiku a Slovensko Dominik Lang a kurátorka Yvona Ferencová; Estonsko Liina Siib a kurátor Johannes Saar; Maďarsko Hajnal Németh a kurátor Miklós Peternák; Lotyšsko Kristaps Gelzis a kurátor Daiga Rudzāte; Srbsko Todosijevic Dragoljub Raša a kurátor Zivko Grozdanic; Slovinsko Mirko Bratuša a kurátor Nadja Zgonik a za Turecko přijeli Ayse Erkmen a kurátor Fulya Erdemci.

Dne 16. května zveřejní porota UniCredit složená z členů vědecké komise, kterou tvoří Walter Guadagnini, Luca Massimo Barbero, Lorand Hegyi a Angelica Nollert a vrchní ředitelé UniCredit, pět projektů, které byly přijaty do závěrečného kola. Vítěz bude oznámen v pátek 3. června 2011 v Palazzo Grassi v Benátkách a výměnou za prodej díla bude udělena cena v hodnotě 150 000 EUR.

Vítězné dílo bude začleněno do sbírky UniCredit a bude dlouhodobě zapůjčeno muzeu soudobého umění v zemi původu jeho autora.

Unicredit Venice Award opět podporuje kulturu a budoucnost soudobého umění, stejně jako celá Skupina UniCredit se profiluje jako leader a klíčovým hráč v rozvoji mezinárodní umělecké scény.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).