Hlavní navigace

Oprava nepravdivých informací v dnešních Lidových novinách – ČP o novém rozdělení klientů nerozhodla

Praha (26. srpna 2004) – V dnešních Lidových novinách byl uveřejněn článek pod titulkem „Velké firmy zdraží povinné ručení“. Článek je postaven z velké části na nepravdivých a smyšlených informacích. Česká pojišťovna prohlašuje, že žádné rozhodnutí o novém rozlišování klientů povinného ručení nepadlo.

Sdílet

Na otázku Lidových novin Zavedete u povinného ručení segmentaci klientů podle místa provozu auta (vesnice nebo město) popřípadě podle jiných kategorií? ČP odpověděla doslovně takto: Zvažujeme různé varianty segmentace. Zatím však klademe největší důraz na zohlednění individuálního průběhu pojištění, což nejlépe vyjadřuje systém bonus, respektive malus. Veškeré další informace uveřejněné v dnešních Lidových novinách jsou proto smyšlené a nezakládají se na pravdě.

Časová řada dat na trhu je tak krátká (od roku 2000), že neumožňuje spolehlivě stanovit rozlišovací kritéria pro nové rozdělení klientů. Zavedení nového způsobu rozlišování klientů povinného ručení jen na základě krátké časové řady je sice možné, ale podle zásad pojistné matematiky to přináší rizika pro stabilitu pojistného trhu. ČP analyzuje různé varianty řešení povinného ručení do budoucna. Zatím žádná z nich však nebyla tak přesvědčivá, že bychom se pro ni rozhodli, uvedl Petr Kůt, vrchní ředitel pojištění motorových vozidel České pojišťovny.

Jako nejspravedlivější v tuto chvíli považujeme rozlišení řidičů zejména podle jejich řidičského umění. Kdo jezdí slušně získá bonus, kdo naopak často způsobuje nehody, výrazně si připlatí, dodal Kůt.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem 39 procent. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují i ratingové agentury Moody´s a Standard & Poor´s. Agentura S&P v listopadu 2002 zvýšila dlouhodobý rating finanční síly a úvěrový rating ČP na úroveň BBB- a přiřadila těmto ratingům stabilní výhled. Tento rating agentura potvrdila v září 2003. Moody´s v čer­venci 2003 udělila České pojišťovně ohodnocení finanční síly Baa3 se stabilním výhledem. Uvedená hodnocení patří do tzv. investičního stupně. ČP se tak řadí mezi nejvýše hodnocené tuzemské finanční instituce. Kromě vedoucí tržní pozice vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky a vynikající likviditu. Česká pojišťovna má základní kapitál 3 miliardy korun a spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).