Hlavní navigace

Ohlednutí za děním v společnosti ČEZ, rekapitulace týdne na RM-SYSTÉMu

Shrnutí událostí na trhu RM-S z týdne 26.9 až 30.9.2005

Sdílet

Společnost ČEZ tento týden zahajovala na trhu RM-SYSTÉM na 700 Kč za akcii. Během pondělního obchodování posílila až na 749,8 Kč. a uzavírala denní obchodování na 710 Kč. Při průměrných objemech obchodu (cca 5 mil korun za den) se kurs v týdnu pohyboval kolem 730 Kč za akcii a týden zakončila na hodnotě 740 Kč.

Horkou novinkou tohoto týdne bylo čtvrteční rozhodnutí vlády, kterým ČEZ ovládl státní podíl v Severočeských dolech, Státní podíl 55,8% získá za částku přibližně 9 mld. Kč. Celkový podíl v Severočeských dolech ČEZu se tak zvýší z 37% na téměř 93%. Pro akcionáře ČEZu je to dobrá zprava, neboť potřebu ČEZu pokrývají doly ze 60 %. ČEZ tak získává jistotu v pokrytí své potřeby energetických zdrojů, kterou bezesporu využije při plánované obnově uhelných elektráren. Investice za zhruba 100 mld. korun bude, podle generálního ředitele ČEZu, jedna z nejvyšších v historii České republiky.

Další investiční akvizicí ČEZu je opční smlouva s firmou Segfield Investments Limited, která by mu měla zajistit zvýšeni podílu a faktické ovládnutí Severočeské energetiky. (dále SČE) ČEZ nyní vlastní 56,9% SČE a podepsáním opční smlouvy získá předkupní právo na 36,33% akcií SČE vlastněné firmou Segfield, opce dovolí faktické 100% ovládnutí podniku ČEZem. Cena za kupovaný podíl se odhaduje na 4–5 mld Kč a měla by být realizována během několika měsíců.

Další zprávou je zvýšení finančního ratingu ČEZu na A2 z A3 vyhlášené ratingovou agenturou Moody’s. Uděleni ratingu zohledňuje strategický význam Skupiny ČEZ pro ČR, expanzi do Bulharska a Rumunska.

Prohlášení představenstva Telefónicy, že v blízké budoucnosti neplánují delistaci, akcií, tedy stažení akcií z obchodování na trzích probudilo dlouho spící akcie Českého Telecomu. V RM-SYSTÉMu pokoušely ke konci týdne hranici 500 Kč za akcii-zatím neúspěšně a týden uzavřely na 496,4 Kč.

Obchodování s Unipetrolem se tento týden pohybovalo kolem 240 Kč za akcii. V závěru pátečního dne tyto akcie lehce oslabily na uzavíracích 235,3 Kč za akcii.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).