Hlavní navigace

Odvolací soud rozhodl v kauze Prolux ve prospěch společnosti Internet Info

[Tisková zpráva] Internetové vydavatelství Internet Info uspělo u odvolacího soudu ve sporu s firmou Prolux Consulting a nemusí smazat vlákno internetové diskuse na serveru Měšec.cz, ve kterém někteří čtenáři ostře kritizují obchodní praktiky této realitní kanceláře.

Sdílet

Vrchní soud v Praze rozhodl, že prvoinstanční soud pochybil, když společnosti Internet Info nařídil smazání diskusního vlákna na stránkách finančního serveru Měšec.cz obsahujícího kritické komentáře čtenářů vůči společnosti Prolux Consulting. Diskuse může být na serveru ponechána, soud uložil provozovateli jen povinnost smazat vulgární výraz „jak svině“ v titulku jednoho z příspěvků („Společnost PROLUX lže jak svině“).

Z výsledků procesu vyplývá, že příspěvky čtenářů v diskusích jsou chráněny ústavně zakotvenou svobodou projevu a nepřípustné je pouze její zneužívání. Za takové zneužívání je možné považovat projevy, které jsou zákonem jmenovitě definovány, například projevy rasové či náboženské nesnášenlivosti, a podle rozsudku do této definice spadá také používání některých vulgarit.

Ukázalo se, že naše rozhodnutí odvolat se proti rozsudku Městského soudu bylo správné. Těší nás, že Vrchní soud uznal naše argumenty a rozhodl ve prospěch svobody slova. Naši čtenáři se tak nemusí obávat zveřejnit své názory, byť jsou kritické vůči komukoliv, komentuje kauzu Marek Antoš, ředitel společnosti Internet Info, která server Měšec.cz provozuje.

Soud zároveň přikázal firmě Prolux Consulting zaplatit vydavatelství Internet Info soudní výlohy spojené s tímto procesem.

Podrobnosti k původnímu rozhodnutí Městského soudu v Praze naleznete v tiskové zprávě z 29. 4. 2010.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).